Aktualności

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich

Data publikacji 22.06.2022

20 czerwca 2022 roku w Katowicach przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP został uroczyście odsłonięty Pomnik Orląt i Kadetów Lwowskich.

Na zaproszenie organizatorów w uroczystości wzięła udział delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach na czele z Prezes Teresą Bracką.

Ponadto wśród uczestników uroczystości byli obecni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych województwa śląskiego i Miasta Katowice, Instytutu Pamięci Narodowej, służb mundurowych, urzędów i instytucji, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, młodzież szkolna a także mieszkańcy Katowic.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą pod przewodnictwem Metropolity Lwowskiego ks. abp Mieczysława Mokrzyckiego. Po Mszy nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich.
Ostatnim punktem uroczystości było posadzenie „Dębu Papieskiego”, który na okazję 100-lecia powrotu części Górnego Śląska do Polski, został specjalnie poświęcony przez Papieża  Franciszka.

FOTO: IPN_Katowice

Tak było ……………

Na wieść o wybuchu III Powstania Śląskiego do oddziałów powstańczych zaczęli napływać członkowie Korpusu Kadetów - młodociani uczniowie szkół wojskowych we Lwowie i w Modlinie. Kadeci ruszali do walki, nie bacząc na to, że za ten czyn grozi im usunięcie ze szkoły. Dowody męstwa i poświęcenia dla Górnego Śląska i Polski kadeci dali w walce z niemieckimi oddziałami SS/OS. m.in. podczas walk o Górę Św. Anny, kilku kadetów poległo śmiercią żołnierską na polu chwały podczas powstania.

Po zakończeniu III Powstania Śląskiego, żaden z kadetów nie został relegowany ze szkoły. W 1930 roku ówczesny Minister Spraw Wojskowych Marszałek Polski Józef Piłsudski,  ustanowił dzień 21 maja - Świętem Korpusu Kadetów. Upamiętniono w ten sposób 21 maja 1921 roku, kiedy to podczas walk o Górę Św. Anny poległo trzech kadetów.

 

Powrót na górę strony