Aktualności

100-lecie Policji Województwa Śląskiego 1922-2022. Radni Miasta Katowice uhonorowali śląskiego policjanta II Rzeczypospolitej Polskiej

Data publikacji 24.06.2022

23 czerwca 2022 roku odbyła się XLIX sesja Rady Miasta Katowice. W czasie posiedzenia Rady m.in. została jednogłośnie przegłosowana przez radnych Miasta Katowice uchwała DS-1244/22, dotycząca nadania nazwy placowi „Skwer asp. Jana Górskiego", położonemu w rejonie ul. Krzyżowej w dzielnicy Dąb w Katowicach. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 100-lecia Policji Województwa Śląskiego 1922-2022, których inicjatorem i głównym organizatorem jest Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/ s w Katowicach.

Autorami tej społecznej inicjatywy są wolontariusze naszego stowarzyszenia kom. Policji Grzegorz Łagódka oraz Grzegorz Grześkowiak.

Pomysł został zainicjowany pod koniec listopada 2021 roku a w styczniu 2022 roku ruszała akcja społeczno - informacyjna, która została poparta przez Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach, Radę Jednostki Pomocniczej Nr 10 Katowice - Dąb, Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego oraz Zarząd Szkolny NSZZ Policjantów Szkoły Policji w Katowicach.

 


 

Śp.
aspirant PWŚl. Jan Górski
(1887-1940)


- uczestnik Powstań Śląskich, funkcjonariusz Policji Województwa Śląskiego,

działacz Związku Powstańców Śląskich, weteran Wojny Obronnej Polski 1939,

Ofiara Zbrodni Katyńskiej.


Urodził się 1 lutego 1887 oku w Rudzie, w rodzinie Michała i Józefy z domu Fronczak. Podczas I wojny światowej, walczył jako żołnierz piechoty w armii niemieckiej (1914- 1918). Po demobilizacji, wiosną 1919 roku, powrócił do Rudy i podjął pracę jako górnik w miejscowej kopalni.

Wiosną 1919 roku został zaprzysiężony jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał udział w I i II Powstaniu Śląskim, walczył na terenie Rudy oraz powiatu katowickiego. Po zakończeniu II powstania, na polecenie dowództwa Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, został funkcjonariuszem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Katowicach - w podkomisariacie na terenie Rudy. Następnie brał udział w III Powstaniu Śląskim, służąc w 2 Zabrskim Pułku Wojsk Powstańczych.

Po powrocie części Górnego Śląska do Polski, 15 stycznia 1924 roku wstąpił ochotniczo do Policji Województwa Śląskiego. Pełnił służbę do 2 września 1939 roku jako funkcjonariusz służby mundurowej w takich jednostkach Policji jak: Posterunek w Kończycach, Miejska i Powiatowa Komenda w Katowicach oraz Posterunek w Katowicach-Dębie.

W okresie międzywojennym był działaczem Związku Powstańców Śląskich - Grupy Katowice -Miasto. Inspirował i organizował na terenie miasta uroczystości patriotyczne, upamiętniające powrót Górnego Śląska do Polski oraz kolejne rocznice zrywów powstańczych z lat 1919, 1920 i 1921.

W sierpniu 1939 roku współorganizował na terenie Katowic - Dębu oddział samoobrony powstańczej, nadzorując go z ramienia Posterunku Policji Województwa Śląskiego – Katowice-Dąb. W dniach 15-16 sierpnia 1939 roku na terenie dzielnicy Dąb z ramienia Posterunku Policji Województwa Śląskiego Katowice - Dąb, współdowodził akcją rozbicia oddziału niemieckiej organizacji bojowo-konspiracyjnej - Kampf Organisation Oberschlesien Ost.

Wieczorem 2 września 1939 roku ewakuował się z Katowic na wschód, najprawdopodobniej dołączając do cofających się pododdziałów 73 Pułku Piechoty Wojska Polskiego.

Po 17 września 1939 roku wzięty przez sowietów do niewoli i zesłany jako jeniec wojenny do Obozu Specjalnego NKWD do Ostaszkowa. Został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w kwietniu 1940 roku w Twerze (były Kalinin) i pogrzebany w „dole śmierci” na terenie kompleksu leśnego, w rejonie wioski Miednoje.

Obecnie jego prochy spoczywają na największej „katyńskiej" nekropolii - Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Za pracę na rzecz powrotu Górnego Śląska do Polski i wzorowo pełnioną służbę w Policji Województwa Śląskiego został odznaczony m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi RP, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi kl. 1, Honorowym Krzyżem Plebiscytowy oraz Odznaką Honorową Gwiazdą Górnośląską.

Decyzją Śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 roku jako Ofiara Zbrodni Katyńskiej został awansowany do stopnia służbowego - aspiranta Policji Państwowej.

 

 

 

 

Powrót na górę strony