Powstańczy znak pamięci - „Tobie Polsko”
19 czerwca 2026 roku w Katowicach, w przeddzień Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Cmentarzu Parafii Św. Szczepana w Katowicach, odbyła się uroczystość oznaczenia grobów powstańców śląskich - znakiem pamięci - „Tobie Polsko”.
W uroczystości wziął udział Grzegorz Grześkowiak - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach, a zarazem Przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
W uroczystości wzięły udział rodziny powstańców, przedstawiciele władz samorządowych województwa śląskiego oraz Miasta Katowice, Wojska Polskiego, instytucji kultury, organizacji społecznych, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańcy Katowic.
W czasie uroczystości Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oznakował groby powstańców: Jana Absalona, Jana Barona, Józefa Grzybowskiego, Pawła Jacka, Jana Kędziora, Zofię Koniarkową, Rudolfa Niemczyka oraz Józefa Wygrabka.
To ludzie, którzy swoim życiem i postawą wpisali się w historię walki o polski Górny Śląsk. Ich groby są dziś nie tylko miejscami rodzinnej pamięci, ale także świadectwem odwagi, przywiązania do Rzeczypospolitej i ofiary poniesionej przez pokolenie powstańców śląskich.
Poczty sztandarowe wystawiły Koło Katowice-Bogucice Związku Górnośląskiego oraz IV LO im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach. Wojskową asystę honorową zapewnili żołnierze z 13. Śląskiej Brygady WOT.
Przemówienia okolicznościowe wygłosili dr Andrzej Sznajder - Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz Jan Kocurek - wnuk Śp. Zofii Koniarkowej.
Życiorysy powstańców przedstawiła Anna Binek-Zajda z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
Modlitwę poprowadził ks. Krzysztof Sitek - Proboszcz Parafii św. Szczepana w Katowicach w asyście ks. kan. ppłk WP Grzegorza Bechty - Proboszcza Parafii Wojskowej p.w. Św. Kazimierza Królewicza w Katowicach.
FOTO: IPN_Katowice