Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich
20 czerwca po raz piąty w całym kraju obchodzony był Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Święto jest hołdem dla Kawalerów Walecznych, którzy walczyli o powrót Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji w Katowicach, przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, odbyła się uroczystość, której gospodarzem był Wicewojewoda Śląski - Michał Kopański.
Na zaproszenie Wojewody Śląskiego Marka Wójcika, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach, reprezentowała delegacja Zarzadu i Katowickiego Oddziału, której przewodniczył Jerzy Urbańczyk.
Lektorem uroczystości był podkom. Patryk Polok z Gabinetu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, który jednocześnie jest Sekretarzem Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z/s w Katowicach.
Przed Pomnikiem Powstańców Śląskich odbył się uroczysty apel z udziałem władz województwa i samorządowców, służb mundurowych oraz uczniów klas mundurowych i mieszkańców Katowic.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, głos zabrał Wicewojewoda Michał Kopański. Podkreślił on symbolikę wydarzenia, przypominając odwagę powstańców oraz znaczenie przyłączenia Śląska do Polski w 1922 roku. Wicewojewoda zwrócił także uwagę na obecność młodzieży, dziękując za jej zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.
Uroczystość uświetniła kompania honorowa, wystawiona przez 13. Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Orkiestrę Wojskową z Gliwic.
Pododdziały towarzyszące oraz poczty sztandarowe wystawiły: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.
FOTO: Śl.UW_Katowice / IPN_Katowice