Konferencja - Agresja niemiecka na Polskę we wrześniu 1939 roku - dywersja, zbrodnie i terror czasu wojny
21 września 2016 roku w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się konferencja „Agresja niemiecka na Polskę we wrześniu 1939 roku - dywersja, zbrodnie i terror czasu wojny”. Organizatorem konferencji był Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.
W imieniu Wojewody Śląskiego powitał przybyłych historyków, kombatantów, uczniów i przedstawicieli organizacji pozarządowych Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz. Przeczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do organizatorów i uczestników konferencji -
„Dramatyczne doświadczenia Górnego Śląska stanowią jedną z bolesnych kart polskiej historii. Zachowujemy w pamięci takie wydarzenia, jak stanowcze odpowiedzi na niemieckie prowokacje pod Łagiewnikami czy Maciejkowicami, jak zaciekłe zmagania na tych terenach we wrześniu 1939 r. w bitwie pszczyńskiej, obronie Cieszyna czy batalii pod Węgierską Górką. Masowie niemieckie zbrodnie miały tu miejsce już 4 września, podczas „czarnego poniedziałku” w Katowicach. Terror wymierzony przeciwko polskim elitom znalazł swój wyraz w akcji specjalnej „Intelligenzaktion Schlesien”, której ofiarami stało się wielu intelektualistów, działaczy plebiscytowych, dziennikarzy, polityków, urzędników i duchownych. Ze szczególną zapamiętałością prześladowani byli powstańcy śląscy. Także po włączeniu polskiego terytorium do Rzeszy w ramach rejencji katowickiej wobec mieszkańców tych ziem stosowane były represje, przesiedlenia i germanizacyjne wynarodowienie. Jesteśmy zobowiązani, aby o tym wszystkim pamiętać.” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda.
- Historii nie da się pisać na nowo, trzeba ją przedstawiać taką, jaką była. Historię trzeba poznawać, odkrywać prawdę. Prawda i pamięć to wartości, które okupant niemiecki i sowiecki chcieli nam odebrać – tak się nie stało – mówił wicewojewoda Jan Chrząszcz, rozpoczynając konferencję, której prelegenci w swych wystąpieniach podejmowali bardzo ciekawe tematy.
W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 29 kwietnia 2016 roku o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu oraz niektórych innych ustaw likwidacji uległy Rada oraz Biuro Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także jej wojewódzkie gremia. Członkowie Wojewódzkiej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odebrali z rąk Wicewojewody Śląskiego Jana Chrząszcza listowne podziękowania za społeczną pracę w komitecie.
Wśród uhonorowanych listem Wojewody Śląskiego był przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszania Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach - Grzegorz Grześkowiak.
Kolejnym punktem konferencji była cześć merytoryczna, podczas której zostały zaprezentowane uczestnikom cztery referaty.
W charakterze prelegenta, reprezentując Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. wystąpił Grzegorz Grześkowiak. W swym wystąpieniu przestawił udział Policji Województwa Śląskiego w walce z niemiecką agresją w okresie od 23 sierpnia 1939 roku do 4 września 1939 roku na terenie Śląska. Ponadto przedstawił uczestnikom konferencji temat zbrodni wojennej popełnionej przez Niemców na funkcjonariuszach Policji Państwowej – obrońcach Gdyni i Oksywia, która miała miejsce jesienią 1939 roku w Piaśnicy k/ Wejherowa.
Dr Joanna Lubecka, historyk i politolog, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Krakowie i Akademii IGNATIANUM w Krakowie mówiła o słowie w służbie polityki historycznej na przykładzie niemieckiej narracji dotyczącej zbrodni II wojny światowej, podkreślając, że jej celem jest przede wszystkim skuteczność w realizacji nakreślonych celów, a nie historyczna prawda.
Maciej Bartków, publicysta i autor książek poświęconych tajemnicom Śląska i działalności podziemia niemieckiego po 1945 roku przedstawił działalność dywersyjną Niemców na Śląsku.
Moderujący podczas konferencji dyskusję dr Andrzej Krzystyniak, historyk, politolog, autor publikacji o tematyce historycznej, Zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ŚUW w Katowicach, referując zagadnienie agresji niemieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku, wskazał ją jako początek tragedii górnośląskiej.
W ramach konferencji uczestnicy mogli zobaczyć czasową wystawę historyczną omawiającą tematykę zbrodni niemieckiej na Polakach podczas II wojny światowej pt.: „Zbrodnia i Kara”, która zostały wyeksponowana w holu budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wystawę przygotował Karkowski Odział IPN.
FOTO: Śl.UW, K. Pawletko