XV Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego
25 września 2016 roku, już po raz piętnasty, w ramach Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego przybyli do Częstochowy przedstawiciele garnizonów Policji z całej Polski, pracownicy cywilni Policji, rodziny policjantów oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń wspierających Policję.
W pielgrzymce uczestniczyli, jak co roku, członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z całego kraju i zagranicy z Prezes Teresą Bracką na czele.
Uroczystość zaszczycili m. in. Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Komendanci Wojewódzcy Policji, Komendanci Szkół Policji oraz Kapelani Policji z Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji - Bp. Ks. gen. WP dr Józefem Guzdkiem na czele.
Wydarzenie rozpoczęło się zbiórką pielgrzymów na Placu Biegańskiego. Po krótkim powitaniu złożono wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego a następnie uczestnicy w kolumnie marszowej udali się pod pomnik Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie zapalono znicze.
W Alei Henryka Sienkiewicza przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza odbył się uroczysty Apel Pamięci w 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W imieniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. głos zabrała Prezes Teresa Bracka. W swym wystąpieniu m.in. powiedziała, zwracając się do pielgrzymów –
Ten „Chrześcijański Znak Wiary” powstał dzięki zaangażowaniu policjantów, to dzięki Wam, żarliwym patriotom, wiernym Bogu i Ojczyźnie, możemy w tym miejscu oddać hołd tym wszystkim, którzy polegli na nieludzkiej ziemi.
W tym miejscu pragnę przypomnieć, że podczas drugiej wojny światowej polscy policjanci zapisali piękną kartę chwały w księdze naszych dziejów. Zapłatą za ich patriotyzm i waleczność były represje, aresztowania, tortury i śmierć z rąk okupantów.
Kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy Policji II Rzeczypospolitej Polskiej zostało bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD albo zmarło na zesłaniu i łagrach.
Pragnę oddać hołd im wszystkim, którzy cierpieli prześladowania i zostali zamordowani, którzy do końca pozostali wierni swoim najwyższym wartościom: niepodległości Ojczyzny oraz wolności i bezpieczeństwu jej obywateli.
Następnie wszyscy biorący udział w uroczystości udali się przed Szczyt Jasnogórski, gdzie uczestniczyli w Mszy Św. w intencji środowiska policyjnego, którą odprawił Bp. Ks. gen. WP dr Józef Guzdek. Uroczystości zakończyły się modlitwą przy tablicy „Gloria Victis”, gdzie zawierzenie odczytała Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Teresa Bracka w intencji funkcjonariuszy Policji II RP zamordowanych na wschodzie wiosną 1940 roku.
FOTO: KMP Częstochowa