ODKRYWAMY HISTORIĘ: OSTASZKÓW - TWER - MIEDNOJE
13 grudnia 2016 roku Izbę Pamięci przy Zarządzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. zwiedzili uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Brzeszczach (woj. małopolskie).
Goście zapoznali się w ramach programu edukacyjnego - „ODKRYWAMY HISTORIE: OSTASZKÓW - TWER - MIEDNOJE" z losami funkcjonariuszy Policji II Rzeczypospolitej Polskiej, ich martyrologii oraz z losami rodzin w powojennej Polsce. Prelekcję wygłosił przedstawiciel Zarządu - Grzegorz Grześkowiak.
Prezes Stowarzyszenia - Teresa Bracka - przekazała na ręce opiekuna grypy książkę wydaną dzięki naszemu Stowarzyszeniu pod red. Iwony Sułkowskiej pt.: „WRZESIEŃ 39 w pamięci dzieci ofiar NKWD”, do biblioteki szkolnej.
„ODKRYWAMY HISTORIĘ: OSTASZKÓW - TWER - MIEDNOJE”Program edukacyjny powstał w roku 2007 z inicjatywy ówczesnej Prezes Stowarzyszenia Śp. Mari Nowak i zaangażowaniu członków Stowarzyszenia, a został sfinansowany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz osobistemu zaangażowaniu Śp. Ministra Andrzeja Przewoźnika.
Pierwsza grupa uczestników, już w styczniu 2008 roku, wzięła w nim udział. Program przedstawia tematykę martyrologii polskich policjantów jako ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Ponadto omawia historię formacji policyjnych: Policji Państwowej (1919-1939) i Policji Województwa Śląskiego (1922-1939), które strzegły bezpieczeństwa wewnętrznego na terytorium Polskiej w okresie międzywojennym, udziału obu formacji w II wojnie światowej. Program dzięki współpracy z Oddziałem IPN w Katowicach został poszerzony o tematykę losów powojennych policjantów II RP i ich rodzin w okresie tzw. „Polski Ludowej” (1944-1989).
Program to nie tylko prelekcje w Izbie Pamięci, ale wystawy historyczne, konferencje naukowe, warsztaty edukacyjne, wydawnictwa książkowe oraz programy historyczno - edukacyjne, które powstały przy współpracy z TVP KATOWICE i TVP HISTORIA.