Aktualności

Podpisanie porozumienia między KGP a IPN

Data publikacji 23.02.2017

21 lutego 2017 roku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Komendą Główną Policji oraz Instytutem Pamięci Narodowej. Sygnowali je: Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk oraz Prezes IPN dr Jarosław Szarek. Jak podkreślił nadinsp. dr Jarosław Szymczyk podpisane porozumienie, cyt.: „otwiera nowe kierunki współpracy w budowaniu pamięci o przeszłości i tożsamości formacji na przyszłość".

Na zaproszenie organizatorów w wydarzeniu wzięła udział delegacja Ogólnopolskie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. na czele z Prezes Teresą Bracką. W składzie delegacji znaleźli się przewodniczący oraz przedstawiciele oddziałów naszego Stowarzyszani z Katowic, Bielska-Białej i Częstochowy.

Współpraca IPN i KGP koncentrować się będzie przede wszystkim na działaniach edukacyjnych oraz kształtowaniu świadomości historycznej policjantów i społeczeństwa.

W zakresie edukacji obejmować będzie m.in. przedsięwzięcia i projekty edukacyjne, adresowane do uczniów klas liceów ogólnokształcących lub techników, w których nauczane są przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji, policjantów i osób zainteresowanych służbą w Policji (tzw. klasy mundurowe), a także wszystkich, którym bliska jest historia Policji Państwowej i jej wkład w dzieje Polski.

Drugim, niezwykle istotnym kierunkiem współpracy obu instytucji, będą wspólne działania na rzecz upamiętniania Policji Państwowej i jej funkcjonariuszy spoczywających w Polsce i poza granicami kraju, a także przedsięwzięcia mające na celu urządzanie i remonty grobów przedwojennych policjantów, poległych na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w obronie Ojczyzny oraz ofiar represji totalitarnych w kraju i poza jego granicami. Wspólnym wysiłkiem będą także prowadzone badania nad wojennymi stratami osobowymi Policji Państwowej.

Zakończeniem uroczystości było otwarcie wystawy historycznej pt. „Policja Państwowa 1919 - 1939” przez Komendanta Głównego Policji nadisnp. dr Jarosława Szymczyka i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka. Wystawa  przygotowana została przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP na podstawie materiałów otrzymanych z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Z dużym smutkiem i ubolewaniem członkowie naszego Stowarzyszenia przyjęli fakt, że twórcy wystawy z Biura Historii i Tradycji KGP całkowicie pominęli w jej treści Policję Województwa Śląskiego 1922 - 1939.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. dysponując doświadczeniem 27 lat w prowadzeniu działań edukacyjnych, a zarazem wychodząc naprzeciw tej tragicznej sytuacji, która nigdy się nie powinna zdarzyć natychmiast zaproponowało pomoc merytoryczną jak i dokumentacyjną w uzupełnieniu tej „okaleczonej historycznie” wystawy. 

Powrót na górę strony