Aktualności

„Policyjny znak pamięci” dla katowickich policjantów II RP

Data publikacji 08.11.2017

W kościele pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Katowicach odbyła się Msza Święta w intencji śląskich policjantów zamordowanych oraz poległych w służbie. Po jej zakończeniu została odsłonięta Tablica Pamiątkowa, upamiętniająca policjantów, którzy stracili życie z rąk NKWD w zbrodni określanej dziś mianem Zbrodnią Katyńską. Uroczystość ta zakończyła na terenie Miasta Katowice obchody 95. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i powrotu Górnego Śląska do Polski 1922 – 1939, których głównym organizatorem było Ogólnopolskie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

8 listopada 2017 roku uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., odprawioną w samo południe przez Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Katowickiej Ks. Adama Wodarczyka, którą koncelebrował Proboszcz Parafii Matki Bożej Fatimskiej Ks. Grzegorz Węglorz. Zgromadzeni modlili się w intencji poległych, zamordowanych i zaginionych policjantów II RP podczas II wojny światowej oraz współcześnie poległych w służbie policjantów Śląskiego Garnizonu Policji.

Po Mszy Św., orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odegrała przed Tablicą Pamiątkową hymn państwowy, po którym Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Teresa Bracka, przybliżyła historię śląskich policjantów pełniących służbę w jednostkach na terenie Miasta Katowice w latach 1922 - 1939. Ponadto Prezes Teresa Bracka serdecznie podziękowała duchowieństwu Archidiecezji Katowickiej, władzom Miasta Katowice oraz Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofowi Justyńskiemu i Komendantowi Szkoły Policji w Katowicach insp. dr Rafałowi Kochańczykowi, za udzielenie daleko idącej pomocy i wsparcie w organizacji tej uroczystości.

Głos zabrali także Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński oraz Wiceprezydent Miasta Katowice Bogumił Sobula, którzy oddali hołd pomordowanym stróżom prawa, pełniącym służbę w latach 1922-1939 w Miejskiej i Powiatowej Komendzie Policji w Katowicach oraz Komendzie Rezerwy Policji Województwa Śląskiego.

Ponadto zostały odczytane Listy Intencyjne skierowane do uczestników uroczystości od Wicewojewody Śląskiego Mariusza Trepki oraz Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Jarosława Szymczyka, które odczytał reprezentujący Komendanta Głównego Policji Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP kom. Krzysztof Musielak.

W dalszej części nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Pamiątkowej, po którym odczytano Apel Pamięci a następnie kompania honorowa oddała salwę honorową ku pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy pamięci pod Tablicą Pamiątkową.

W uroczystości wzięli udział w historycznym policyjnym umundurowaniu członkowie Stowarzyszenia „Policja Województwa Śląskiego 1922-1939” z Gliwic z Prezesem Grzegorzem Kotwickim na czele.

Rys historyczny powstania „policyjnego znaku pamięci”

Inicjatywa budowy tej Tablicy Pamiątkowej zrodziła się w grudniu 2016 roku, w lutym 2017 roku zawiązał się Obywatelski Komitet Budowy, w skład którego weszli:

  • Wiceprezydent Miasta Katowic Mariusz Skiba,
  • Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Teresa Bracka,
  • przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Grzegorz Grześkowiak,
  • Proboszcz Parafii Matki Bożej Fatimskiej Ks. Grzegorz Węglorz,
  • Adiunkt Muzeum Historii Katowic Jerzy Dolinkiewicz.

Tablica Pamiątkowa jest umieszczona na Krzyżu – Pomniku Matki Bożej Fatimskiej przed kościołem pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Katowicach, a epitafium jest poświecone pamięci policjantów z Miejskiej i Powiatowej Komendy Policji Województwa Śląskiego oraz Komendy Rezerwy Policji Województwa Śląskiego - Ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Obie jednostki Policji w okresie międzywojennym mieściły się na terenie Miasta Katowic.

Treść epitafium opracował przedstawiciel Zarządu naszego Stowarzyszenia Grzegorz Grześkowiak.

Koszt wykonania tablicy został pokryty z budżetu Urzędu Miejskiego w Katowicach.

FOTO: SP Katowice_ Kamila Ulas

Powrót na górę strony