Grudniowe posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
14 grudnia 2017 roku w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach - „Przystanek Historia”, odbyło się IV posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Katowicach.
W spotkaniu wziął udział przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. z/s w Katowicach - Grzegorz Grześkowiak, który z ramienia naszego stowarzyszenia jest członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Katowicach.
Spotkanie rozpoczął Przewodniczący Komitetu dr Andrzej Drogoń, w krótkim wystąpieniu poinformował o nawiązaniu współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych. Następnie głos zabrał Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, który zrelacjonował działalność pionów Upamiętniania Walk i Męczeństwa oraz Poszukiwań i Identyfikacji w roku 2017. Szerzej mówił na temat pomnika poświęconego Tragedii Górnośląskiej, który ma stanąć w przyszłym roku nieopodal gmachu Muzeum Śląskiego. Jego wypowiedzi towarzyszyły slajdy ukazujące wizualizację upamiętnienia.
Następnie głos zabrał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski. W swoim wystąpieniu zaznaczył otwartość na współpracę zarówno z Katowickim IPN jak i Komitetem Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Po tym przemówieniu obszary współpracy szczegółowo scharakteryzował Przewodniczący Komitetu, po czym nastąpiło wręczenie Złotego Kordelasa Leśnika Polskiego. Uhonorowani zostali: dr Andrzej Sznajder, dr Andrzej Drogoń oraz członkowie Komitetu: Stanisław Brzeźniak (Prezes Niezłomnych i Niepokornych Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych 1956 - 1989 RP), Stanisław Płatek (członek Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” Poległych 16.12.81 w Katowicach) oraz Piotr Morta z Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we Wrocławiu (członek Niezłomnych i Niepokornych Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych 1956-1989 RP).
Osoby wyróżnione to działacze opozycji antykomunistycznej w latach 1956 – 1989, obecnie aktywni na w różnych obszarach, działający w organizacjach społecznych, gospodarczych, państwowych, naukowych i szkolnictwie wyższym. Szczególna ich aktywność jest zauważalna w Komitetach Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Bardzo często inicjują i wspierają swoim zaangażowaniem realizację projektów, które prowadzą do upamiętnienia wydarzeń historycznych. W powyższym zakresie ściśle współpracują szczególnie z obecnym kierownictwem Lasów Państwowych.
Następnie Sekretarz Komitetu Jan Kwaśniewicz (IPN Katowice), przedstawił prezentację pt. „Wybrane miejsca pamięci narodowej z obszarów leśnych województwa śląskiego”. Po omówieniu aspektu prawnego pojęcia „miejsce pamięci narodowej” przedstawił wybrane miejsca z terenu województwa.
Po zakończeniu I części spotkania uczestnicy udali się pod kopalnię „Wujek”, gdzie pod Pomnikiem - Krzyżem Górników Kopalni „Wujek” członkowie Komitetu złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci. Po oddaniu hołdu poległym górnikom członkowie Komitetu zwiedzili ekspozycję Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, po którym oprowadzał Stanisław Płatek, jeden z przywódców strajku w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" po 13 grudnia 1981 roku.
FOTO: IPN Katowice