Aktualności

Warsztaty dla młodzieży w ramach konkursu „Policjanci w służbie historii”

Data publikacji 22.01.2018

22 stycznia 2018 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyły się warsztaty edukacyjnao - historyczne dla uczniów śląskich szkół biorących udział w ogólnopolskim konkursie - „Policjanci w służbie historii”.

Organizatorem warsztatów był Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Podczas warsztatów uczestnikom zaprezentowano następujące referaty:

  • Ryszard Mozgol IPN Katowice

Źródła i literatura do zagadnienia 

  • Zbigniew Gołasz IPN Katowice

Polskie formacje policyjne w latach 1918 - 1939

  • Grzegorz Grześkowiak OS Rodzina Policyjna 1939 r.

Śląscy policjanci  - Ofiary Zbrodni Katyńskiej

W ramach warsztatów uczniowie zwiedzili Izbę Pamięci, utworzoną w roku 1991 przy Zarządzie Stowarzyszenia, po której oprowadził ich przedstawiciel Zarządu Grzegorz Grześkowiak. Ta prelekcja była kolejnym programem edukacyjno - historycznym pn.: „OKKRYWAMY HISTORIĘ : Ostaszków - Twer - Miednoje”.

W ramach tego programu uczniowie zapoznali się z martyrologią polskich policjantów podczas II wojny światowej, który został uzupełniony o losy ich rodzin w tzw. „Polsce Ludowej” oraz udział przedwojennych policjantów w II Konspiracji, walczących przeciwko sowietyzacji naszej Ojczyzny dokonywanej przez tzw. „władzę ludową”.

Grzegorz Grześkowiak zaprosił uczestników warsztatów w imieniu Zarządu naszego stowarzyszenia do uczestnictwa w ogólnopolskich uroczystościach, które odbędą się w dniach: 20 kwietnia oraz 14 września 2018 roku na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przed Grobem Policjanta Polskiego - ku pamięci policjantów II RP - poległych, zamordowanych oraz zaginionych podczas II wojny światowej.

Ponadto w ramach warsztatów uczniowie spotkali się również z pracownikami Muzeum Katyńskiego - Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy dotyczących muzeum będącego placówką o charakterze martyrologiczno - muzealno - badawczym, która dokumentuje pamięć o 22 tys. polskich jeńców wojennych, zamordowanych wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD w zbrodni  - dziś określanej mianem - Zbrodni Katyńskiej.

 

 

Powrót na górę strony