Posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach
15 lutego 2018 roku odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Katowicach, które odbyło się w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach.
Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder powitał przybyłych członków Komitetu oraz podsumował działania w roku 2017 oraz przedstawił program pracy w roku 2018, pod katem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości na szczeblu województwa śląskiego.
Następnie zostały przedstawione przez przewodniczących poszczególnych Komisji Komitetu sprawozdania z pracy za miniony rok.
Członkowie Komitetu zatwierdzili projekt sprawozdania rocznego z działalności Komitetu.
Sekretarz Komitetu Jan Kwaśniewicz przedstawił informację dotyczącą uhonorowania na terenie Miasta Katowice - Śp. Henryka Kurka – harcerza obrońcy miasta we wrześniu 1939 roku, który został rozstrzelany przez Niemców po wkroczeniu do miasta 4 września 1939 roku.
Sprawa została przekazana do dalszych prac w Komisji Historycznej Komitetu, którą kieruje prof. dr hab. Andrzej Barciak.
Podczas dyskusji dotyczącej edukacji młodzieży szkolnej m.in. Grzegorz Grześkowiak przedstawił członkom Komitetu informację dotyczącą realizacji przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939r. programów edukacyjnych, poświeconych historii Policji II Rzeczypospolitej oraz martyrologii jej funkcjonariuszy jako ofiar terroru sowieckich komunistów i niemieckich nazistów.
Programy te powstały dzięki członkom Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. pn.:
- „ODKRYWAMY HISTORIE: Ostaszków - Twer - Miednoje”,
- „SPOTKANIA Z HISTORIĄ”,
i są z dużym powodzeniem, od ponad 10 lat, realizowane przy współpracy m.in. Katowickim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, Szkołą Policji w Katowicach, Biurem Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej w Warszawie oraz Muzeum Katyńskim
- Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Historii Katowic w Katowicach i Muzeum w Tarnowskich Górach.
Nasze stowarzyszenie jest również współrealizatorem programu edukacyjnego, „Policjanci w służbie historii”, który powstał w roku 2017 przy współpracy Komendy Głównej Policji oraz Instytutu Pamięci Narodowej, odnosząc i tu bardzo dobre wyniki w jego prowadzeniu, w formie warsztatów historycznych dla uczniów i nauczycieli historii.
Na koniec swojej wypowiedzi Grzegorz Grześkowiak przedstawił program działa na rok 2018 i zaprosił członków Komitetu do udziału w ogólnopolskich uroczystościach, ku pamięci policjantów II RP – Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbędą na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przed Grobem Policjanta Polskiego - Miejscem Pamięci Narodowej w dniu 20 kwietnia 2018 roku.