Aktualności

Konferencja - Losy Powstańców Śląskich w latach 1922 - 1945

Data publikacji 04.05.2018

2 maja 2018 roku z okazji 97. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odbyła się na konferencja „Losy Powstańców Śląskich w latach 1922-1945“, w ramach Świętochłowickich Spotkań Uniwersyteckich.

Organizatorem konferencji było Muzeum Powstań Śląskich oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Na zaproszenie organizatorów w konferencji wzięli udział członkowie Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. oraz jako prelegent - Grzegorz Grześkowiak przedstawiciel Zarządu naszego stowarzyszenia.

Konferencję rozpoczął, pełniący obowiązki przewodniczącego, dr hab. Maciej Fic z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, podkreślając znaczenie tego „powstańczego znaku pamięci” w upamiętnianiu historii Powstań Śląskich i regionu.

Uczestnicy konferencji wysłuchali następujących referatów:

  • Byli Powstańcy Śląscy w środowisku adwokackim II RP.

dr hab. Lech Krzyżanowski (Uniwersytet Śląski w Katowicach),

  • Byli Powstańcy Śląscy w Policji Województwa Śląskiego.

Grzegorz Grześkowiak (OS Rodzina Policyjna 1939r.),

  • Powstańcy Śląscy w Wojnie Obronnej Polski w 1939 r.

dr hab. Grzegorz Bębnik (IPN Katowice),

  • Nazistowskie represje wobec Powstańców Śląskich w okresie II wojny światowej.

dr Mirosław Węcki (IPN Katowice).

Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel zarządu naszego stowarzyszenia przedstawił w swym referacie losy byłych Powstańców Śląskich, którzy po powrocie cześć Górnego Śląska do Polski w czerwcu 1922 roku wstąpili do służby w Korpusie Policji Województwa Śląskiego a jako weterani walk niepodległościowych należeli do dwóch pozostających w konflikcie organizacji: Związku Powstańców Śląskich (1923-1939) oraz Związku Narodowego Powstańców i Byłych Żołnierzy (1926-1939).

Ponadto w swym wystąpieniu przedstawił udział śląskich policjantów w walkach przeciwko Niemcom i Sowietom podczas Wojny Obronnej Polski we wrześniu 1939 roku. Następnie omówił losy funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego w aspekcie zbrodni wojennej, dziś określanej przez historyków mianem „Zbrodni Katyńskiej”.

Na koniec swej prelekcji Grzegorz Grześkowiak w imieniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. zaprosił uczestników do zwiedzenia Izby Pamięci, mięszącej się przy Zarządzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz po krótce omówił cele i osiągnięcia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w dziedzinie upamiętniania policjantów II RP oraz edukacji młodzieży szkolnej, prowadzonej przez stowarzyszenie w ramach programu historyczno-edukacyjnego: Odkrywamy Historię: Ostaszków - Twer - Miednoje.

Wydarzeniu towarzyszyła promocja książki „Archiwum Powstań Śląskich“ wydana przez Muzeum Śląskie, którą poprowadził dr Dawid Keller z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Po konferencji, odbył się koncert w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” z Radzionkowa. 

 

Powrót na górę strony