Aktualności

Inspektor PWŚl. dr Adam Kocur Patronem Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Data publikacji 23.01.2019

21 stycznia 2019 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której Patronem Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach został insp. Policji Województwa Śląskiego dr Adam Kocur - Główny Komendant Policji Województwa Śląskiego w latach 1926-1928. Uroczystość ta wpisuje się w obchody 100-lecia utworzenia Policji 1919-2019.

Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztofa Juszyńskiego w uroczystej zbiórce wzięła udział delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. z/s w Katowicach z Prezes Teresą Bracką  na czele.

Wśród gości była także kadra Kierownicza Śląskiego Garnizonu Policji, przedstawiciele Komendy Głównej Policji w Warszawie oraz kadra oficerska Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przedstawiciele NSZZ Policjantów oraz Kapelani Śląskiego Garnizonu Policji.

Tablicę pamiątkową odsłonili nadinsp. Krzysztof Justyński - Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach wraz z nadkom. Krzysztofem Musielakiem - Dyrektorem Biura Historii i Tradycji Policji KGP i dr Andrzejem Sznajderem - Dyrektorem Katowickiego Oddziału IPN.

Modlitwę w intencji insp. PWŚl. dr Adama Kocura odmówił Kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach Ks. Proboszcz Adam Wycisk, następnie dokonał aktu poświecenia tego „policyjnego znaku pamięci”.

Do powstania tego „policyjnego znaku pamięci” walnie przyczynił się przedstawiciel Zarządu naszego Stowarzyszenia Grzegorz Grześkowiak. Jest on współautorem projektu graficznego tablicy oraz autorem opracowania biogramu insp. PWŚl. dr Adama Kocura.

Ponadto członkowie Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. ufundowali baner historyczno – edukacyjny, poświęcony Patronowi Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Kolejnym punktem tej uroczystości był występ, na scenie Pałacu Młodzieży w Katowicach, aktorów z Amatorskiej Sceny Policyjnej „Na Posterunku” ze spektaklem: „Służba”. Twórcami tego projektu o charakterze edukacyjno - patriotycznym jest Biuro Komunikacji Społecznej KGP oraz Biuro Historii i Tradycji Policji KGP.
Na koniec goście mogli wysłuchać krótkiego koncertu muzycznego w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

 

Adam Bronisław Kocur

1894 – 1965

 

Urodził się 1 maja 1894 roku w Kuźni Raciborskiej pow. raciborski, jako syn Franciszka i Augustyny.

Po ukończeniu gimnazjum humanistycznego w Raciborzu, studiował na uniwersytecie we Wrocławiu (teologię) oraz w Krakowie (prawo), gdzie złożył państwowe egzaminy prawnicze. Praktykę administracyjną odbywał w Dyrekcji Policji w Katowicach, zaś aplikację sędziowską w Sądzie Powiatowym w Mysłowicach oraz w Sądzie Okręgowym w Katowicach. W roku 1928 promowany na Doktora Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Brał udział w I wojnie światowej jako oficer armii Cesarza Wilhelma II, a następnie walczył w Powstaniu Wielkopolskim. W II Powstaniu Śląskim pełnił służbę w sztabie Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska.

W latach 1920-1922 decyzją Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu został skierowany do Policji Górnego Śląska, gdzie w stopniu kapitana służył na terenie: Gliwic, Katowic i Królewskiej Huty (obecnie Chorzów), z kolei w III Powstaniu Śląskim, dowodził akcją rozbrajania niemieckich policjantów i współorganizował Żandarmerię Polową Górnego Śląska a następnie służył jako oficer w 1 Pułku Wojsk Powstańczych.

W czerwcu 1922 roku, po powrocie części Górnego Śląska do macierzy, wstąpił do Policji Województwa Śląskiego.

Dekretem Ministra Spraw Wewnętrznych z 27 listopada 1926 roku został mianowany na stopień inspektora Policji Województwa Śląskiego i objął stanowisko Głównego Komendanta tej formacji policyjnej, piastował je od 2 grudnia 1926 rok do 25 maja 1928 roku.

W maju 1928 roku został wybrany w wyborach komunalnych na stanowisko Prezydenta Miasta Katowice, piastując ten urząd do wybuchu II wojny światowej.

Adam Kocur był także posłem do Sejmu Śląskiego II, III i IV kadencji z ramienia Narodowo Chrześcijańskiego Zjednoczenia Pracy.

Był również Prezesem Związku Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego Okręgu  Śląskiego i Prezesem Związku Powstańców Śląskich w Katowicach.

Wybuch II wojny światowej spowodował ponowne założenie munduru przez Adama Kocura. Wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, gdzie m.in. pełnił służbę jako dowódca jednostki obrony wybrzeża w Wielkiej Brytanii.

Po zakończeniu II wojny światowej, pracował na terenie Niemiec Zachodnich w Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy.

Na emigracji ukończył studia ekonomiczne i teologiczne. W roku 1951 przyjął święcenia kapłańskie. Sześć lat później we Frankfurcie nad Menem został Kanclerzem Kurii dla Polaków w Niemczech, gdzie po ciężkiej chorobie 12 stycznia 1965 roku zmarł i tam został pochowany.

 

Inspektor Policji Województwa Śląskiego dr Adam Kocur, za swą służbę dla Polski został m.in. odznaczony:

  • Krzyżem Niepodległości z Mieczami,
  • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyżem Walecznych,
  • Złotym Krzyżem Zasługi,
  • Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi kl. I.

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony