Aktualności

IX posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Data publikacji 22.02.2019

21 lutego 2019 roku odbyło się posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach. Gospodarzem spotkania była Przewodnicząca Komitetu Magdalena Szewczuk-Szturc.

Informację o działaniach podjętych przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach w roku 2018 przedstawił Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder.

W posiedzeniu Komitetu gościnnie wzięła udział Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Teresa Bracka.

Następnie głos zabrał Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. z/s w Katowicach. Grzegorz Grześkowiak omówił sprawę dotyczącą upamiętnienia funkcjonariuszy Policji II RP oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy KOP-u – Ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez „policyjne znaki pamięci” w latach 1991-2018, zrealizowane z inicjatywy i ścisłej współpracy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z władzami państwowymi, samorządowym, urzędami oraz instytucjami m.in. na terenie województwa śląskiego.

Ponadto przestawił pokrótce członkom komitetu, Ustawę z dnia 22 listopada 2018 roku o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, która to weszła w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Na koniec swojego wystąpienia zaapelował do członków Komitetu by poprzeć kandydaturę Śp. aspiranta Policji Woj. Śląskiego Sylwestra Szromka – Ofiary Zbrodni Katyńskiej jako patrona ulicy lub placu na terenie Miasta Świętochłowic, jeżeli będzie podejmowana taka decyzja przez samorząd miejski.

Ponadto członkowie Komitetu mieli okazję zapoznać się z jedną z najnowszych publikacji naukowych Katowickiego Oddziału  IPN, pt.:  „Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945-1948", której promocja odbędzie się 1. marca 2019 roku  w Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika „Przystanek Historia” w Katowicach, ul. Św. Jana 10 z udziałem autorów: Dariusza Węgrzyna, Adama Dziuby i Tomasza Kurpierza.

 

Powrót na górę strony