Aktualności

100-lecie Policji 1919-2019. Warszawska konferencja - „100. rocznica powstania Policji Państwowej”

Data publikacji 13.06.2019

11 czerwca 2019 roku z okazji 100. rocznicy utworzenia Policji Państwowej, pod Patronatem Honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa. Konferencja została zorganizowana przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP przy współpracy z Biurem Komunikacji Społecznej KGP.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak oraz Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński.

Na zaproszenie organizatorów w konferencji wzięła udział delegacja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. na czele z Prezes Teresą Bracką. W panelu historycznym wystąpił, jako prelegent, członek naszego Stowarzyszenia Michał Chlipała, przedstawiając uczestnikom referat pt.: „Umundurowanie Policji Państwowej 1919 - 1939”.

Ponadto wśród zaproszonych gości byli m.in. Komendanci Wojewódzcy Policji, Komendanci Szkół Policji, kadra kierownicza KGP, delegacja NSZZ Policjantów województwa śląskiego, przedstawiciele służb mundurowych, na co dzień współpracujących z Policją oraz podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie i I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie.

W konferencji udział wzięli historycy, socjolodzy i językoznawcy reprezentujący różne uczelnie krajowe. Dzięki tak szerokiemu doborowi, zarówno tematów, jak i prelegentów możliwe było interdyscyplinarne spojrzenie na fundamentalne elementy służby. Konferencja została podzielona na trzy panele, które miały liczne odniesienia do historii Policji: „Patriae Fidelis … zawsze wierni ojczyźnie i narodowi”, „90 lat służb prasowych Policji i komunikacji” oraz „Rola tradycji i symboliki w budowanie wizerunku Policji”.

Podczas obrad obok szeroko omawianego obszaru budowania i rozwoju formacji bezpieczeństwa na ziemiach polskich, w tym utworzenia Policji Państwowej, istotną ich część poświęcono zarządzaniu informacją oraz analizie elementów językowych w komunikowaniu się formacji ze społeczeństwem, które istotnie wpływają na wizerunek Policji.

Prelegenci przypominali też o tych wartościach, które stanowią o ponadczasowym fundamencie formacji jaka była Policja Państwowa oraz o odrębności siostrzanej formacji jaką była Policji Województwa Śląskiego, która została utworzona w czerwcu 1922 roku.

Historia Policji to historia naszej Ojczyzny z jej trudnymi i chwalebnymi losami. W tych przełomowych momentach ważna była pamięć i etos służby, zbudowane w międzywojennej Polsce.

Wydarzeniu towarzyszyła czasowa wystawa historyczna „Na Posterunku”, przygotowana przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP, która prezentowała różne aspekty Policji II RP. Goście mogli zobaczyć m.in. pierwsze organizacje bezpieczeństwa, które dały podwaliny do utworzenia Policji Państwowej, jej umundurowanie, wyposażenie oraz realizację zadań przez policjantów wynikających z toku pełnienia codziennej służby w międzywojennej Polsce.

Na ekspozycji zaprezentowano również ciekawe przedmioty znajdujące się w zbiorach historycznych KGP.

FOTO: KGP_Warszawa

 

Powrót na górę strony