Upamiętnienie Śp. Marcina Kani
9 lipca 2019 roku w Katowickim Oddziale IPN została uroczyście odsłonięta Tablica Pamiątkowa poświęcona Śp. Marcinowi Kani (1970-2015). Gospodarzem uroczystości był dr Andrzej Sznajder - Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.
Na zaproszenie organizatora w uroczystości wziął udział przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach Grzegorz Grześkowiak.
Krótką laudację na cześć Śp. Marcina Kani - pracownika Katowickiego IPN w latach 2007-2015, wygłosił Jan Kwaśniewicz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
Odsłonięcia tablicy dokonali rodzice Śp. Marcina Kani – Państwo Barbara i Bronisław.
Pani Barbara Kania podziękowała Dyrektorowi dr Andrzejowi Sznajderowi i pracownikom oddziału w realizacji tego pięknego i ważnego przedsięwzięcia.
Ponadto, od dzisiejszego dnia, jest dostępny księgozbiór historyczny zebrany przez Marcina Kanie, który rodzice przekazali na rzecz Katowickiego Oddziału IPN.
Marcin Kania
1970 - 2015
Śp. Marcin Kania był, przez wiele lat, wybitnym i bardzo zasłużonym wolontariuszem Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
Od początku swojej działalności, na rzecz Rodziny Policyjnej 1939 r. uczynił jako priorytet propagowanie działania w duchu patriotycznym, szacunku dla historii Ojczyzny. Kierował swe działania do środowiska młodzieży szkolnej, propagując historię Policji II RP, udziału jej funkcjonariuszy w II wojnie światowej oraz martyrologię polskich policjantów jako ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego.
Od początku swego wolontariatu współpracował z władzami samorządowymi miasta Zawiercia, inicjując obchody upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Autor i współautor opracowań naukowych, artykułów i periodyków poświeconych historii Policji II Rzeczypospolitej Polskiej i martyrologii jej funkcjonariuszy podczas II wojny światowej oraz w okresie tzw. „Polski Ludowej”.
Od roku 1993 brał aktywny udział jako współorganizator ogólnopolskich obchodów rocznicowych w Katowicach przed Grobem Policjanta Polskiego Miejsce Pamięci Narodowej, upamiętniających policjantów II RP jako Ofiary Zbrodni Katyńskiej (kwiecień) oraz 17 września 1939 r. agresję ZSRR na Polskę (wrzesień).
Za wybitne zasługi w propagowaniu historii Policji II RP jak i działań w powstawaniu „policyjnych znaków pamięci”, na wniosek Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach został uhonorowany odznaczeniami cywilnymi:
- przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:
- Medalem „Pro Partia",
przez Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa:
- Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsca Pamięci Narodowej.