Święto Wojska Polskiego w Katowicach - Wierni Polsce
15 sierpnia 2019 roku w Katowicach przeszła monumentalna, licząca kilka kilometrów defilada wojskowa. To wyjątkowe wydarzenie patriotyczno-historyczne zostało zorganizowane z okazji Święta Wojska Polskiego oraz by uczcić 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego i 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzeja Dudy w uroczystościach wzięła udział delegacja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. na czele z Prezes Teresą Bracką.
Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się w Kościele Garnizonowym pw. Kazimierza Królewicza w Katowicach, w intencji Ojczyzny.
W Mszy Św., której przewodniczył Biskup Polowy WP Ks. bp. gen WP dr Józef Guzdek uczestniczyły Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, najwyższe władze państwowe, wojewódzkie i samorządowe, które następnie wzięły udział w uroczystości wręczenia nominacji generalskich oraz odznaczeń państwowych, odbywającej się na Placu Bolesława Chrobrego przed budynkiem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Przemarsz ponad 2,5 tysiąca żołnierzy, przejazd 185 jednostek sprzętu wojskowego i przelot 60 statków powietrznych – to kluczowe części składające się na całość defilady państwowej, odbywającej się pod hasłem „Wierni Polsce”.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, Marszałkowie Sejmu i Senatu, Premier Mateusz Morawiecki oraz członkowie Rady Ministrów i parlamentarzyści, którym towarzyszył jako gospodarz regionu Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.
Punktualnie o godzinie 14, zorganizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej defilada wyruszyła z ulicy Bagiennej, przeszła przez aleję Roździeńskiego i dotarła aż do Alei Wojciecha Korfantego.
Wydarzenie przyciągnęło nie tylko mieszkańców województwa śląskiego, ale również rodaków z innych części Polski, którzy z zaciekawieniem obserwowali przemarsz wojsk oraz prezentowany sprzęt militarny.
W przemarszu zaprezentowali się spadochroniarze, pancerniacy, marynarze i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a także oddziały wojsk sojuszniczych z Chorwacji, Estonii, Rumunii i USA, które na co dzień stacjonują na terenie naszego kraju. Defilowały również pododdziały z uczelni wojskowych, formacji proobronnych i klas mundurowych śląskich szkół średnich. Nie zabrakło też kompanii górniczej z orkiestrą górniczą na czele.
Widowiskowemu przemarszowi wojska towarzyszyła defilada podniebna, którą rozpoczęły akrobacje powietrzne w wykonaniu siedmiu maszyn powietrznych Zespołu Akrobacyjnego ,,Biało-Czerwone Iskry’’. Nad głowami obserwatorów przeleciały także myśliwce, transportowce oraz śmigłowce.
Po zakończeniu defilady przy budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbył się piknik żołnierski. Była to okazja, aby porozmawiać z żołnierzami, zrobić sobie fotografię przy pojazdach bojowych oraz spróbować wojskowej grochówki.
FOTO_Śl.UW_Katowice