Spotkanie autorskie z dr Aleksandrem Gurjanowem - „Ubity w Kalininie, zachoronieny w Miednom”
23 października 2019 roku w Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie, odbyło się spotkanie z dr Aleksandrem Gurjanowem, badaczem problematyki represji sowieckich komunistów wobec Polaków oraz członkiem Stowarzyszenia „Memoriał”.
Na zaproszenie organizatora w wydarzeniu wzięła m.in. udział delegacja Stołecznego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., której przewodniczyła Małgorzata Włodek.
Podczas spotkania została zaprezentowana rosyjska księga pamięci z biogramami polskich jeńców wojennych z Obozów Specjalnych NKWD w Ostaszkowie - „Ubity w Kalininie, zachoronieny w Miednom” (Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje).
W pracach nad publikacją wziął udział m.in. Grzegorz Grześkowiak – przedstawiciel Zarządu naszego Stowarzyszenia, uzupełniając merytorycznie biogramy funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego II RP.
„Ubity w Kalininie, zachoronieny w Miednom” to trzytomowa publikacja w języku rosyjskim, wydana przez Stowarzyszenie „Memoriał” w Moskwie pod redakcją Aleksander Gurjanow.
Publikacja zawiera biogramy i zdjęcia polskich jeńców wojennych z ostaszkowskiego obozu NKWD, przede wszystkim funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego II RP, którzy wiosną 1940 roku zostali zamordowani w Twerze (kiedyś Kalinin) i potajemnie pogrzebani w „dołach śmierci” w kompleksie leśnym w rejonie wioski Miednoje.
W wydawnictwie umieszczono dodatkowo informacje o 8 więźniach, przypuszczalnie zamordowanych w ramach tej zbrodni oraz 45, którzy zmarli w obozie. Dzięki sięgnięciu do źródeł, w tym do dokumentów NKWD, badacze „Memoriału” zdołali uzupełnić część biogramów zamieszczonych w Księdze Cmentarnej Cmentarza Wojennego w Miednoje, przez Radę Pamięci Walk i Męczeństwa, która ukazała się na rynku wydawniczym w 2006 roku. Dzięki badaniom Aleksandra Gurjanowa, we współpracy z badaczami z Rosji i Polski, ustalono – co jest niezwykle cenne dla rodzin ofiar – daty i miejsca pobytu jeńców w niewoli sowieckiej, jak też ich egzekucji w Kalininie.