100-lecie Powstań Śląskich. W hołdzie bojownikowi niepodległości - Śp. Emilowi Walesie
28 października 2019 roku w Chorzowie Starym, odbyła się uroczystość upamiętniająca Śp. Emila Walesy - polskiego działacza narodowego i powstańca śląskiego. Gospodarzem uroczystości był Jan Kwaśniewicz - Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
W uroczystości, na zaproszenie organizatora wziął udział Grzegorz Grześkowiak, który jest przedstawicielem Zarządu naszego Stowarzyszenia w Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Katowickim Oddziale IPN.
Ponadto wśród zaproszonych gości byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele Wojewody Śląskiego, Miasta Chorzowa, służb mundurowych, Katowickiego Oddziału IPN, uczniowie chorzowskich szkół, w tym klas mundurowych o profilu wojskowym.
W samo południe, uroczystość rozpoczęła się od Mszy Św. w intencji Śp. Emila Walesy, w Kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, której przewodniczył Ks. Proboszcz Krzysztof Skiba.
Druga część uroczystości odbyła się na chorzowskim cmentarzu parafialnym przy ul. J. Kalusa, gdzie po okolicznościowych wystąpieniach Ks. Proboszcz Krzysztof Skiba dokonał poświęcenia wyremontowanego ze środków finansowych katowickiego pionu Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, grobu Śp. Emila Walesy.
Na zakończenie uroczystości, na powstańczym grobie, zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze pamięci.
Uroczystość została zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Urząd Miasta Chorzów.
Emil Walesa
1882 - 1926
Polski działacz narodowy i związkowy w ówczesnej gminie wiejskiej Chorzów (obecnie Chorzów Stary).
Urodził się 23 stycznia 1882 roku w Chorzowie, syn Jana i Marii z domu Bambenek. Jako sekretarz miejscowego oddziału Zjednoczenia Zawodowego Polskiego położył duże zasługi dla działalności i rozwoju tutejszej organizacji. Od wiosny 1919 r. działał też w ruchu sokolim. W tymże roku razem z Marcinem Watołą stworzył komórkę Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska na terenie Chorzowa. 9 listopada 1919 roku w wyborach samorządowych został wybrany do Rady Gminy Chorzów. Od sierpnia 1920 roku przez kilka lat piastował stanowisko Prezesa chorzowskiego Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W okresie plebiscytu był funkcjonariuszem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. Był odpowiedzialny za akcję propagandową, za rozprowadzanie broszur, odezw, ulotek i innych materiałów propagandowych. Był jednym z najbliższych współpracowników Komisarza [komisarycznego naczelnika Gminy Chorzów] Pawła Sojki.
Należał do miejscowej Komisji Szkolnej. W okresie strajków szkolnych w Chorzowie, w marcu 1920 roku oraz maju 1921 roku, był jednym z liderów zajęć oświatowych dla polskiej młodzieży. Uczestniczył w III Powstaniu Śląskim. Zmarł 11 kwietnia 1926 roku w Chorzowie Starym.