Aktualności

„Wrzesień 1939 r. Mogiły niewypowiedzianej wojny”

Data publikacji 20.11.2019

18 listopada 2019 roku w Biurze Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji odbyło się spotkanie z autorem książki „Wrzesień 1939 r. Mogiły niewypowiedzianej wojny” dr Iharem Melnikau. Gospodarzem spotkania był nadkom. Krzysztof Musielak – Dyrektor Biura Edukacji Historycznej - Muzeum Policji KGP.

W wydarzeniu, na zaproszenie organizatora wzięła udział przedstawicielka Stołecznego Oddziału naszego Stowarzyszenia Małgorzata Włodek wraz z uczniami ze szkoły, w której pracuje jako nauczyciel - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie.

Ponadto wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiego Czarnego Krzyża i Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa.

Zachodnia Białoruś jest to szczególna ziemia, w której spoczywają polskie, białoruskie i rosyjskie ofiary działań wojennych z 1939 roku. Autor przedstawił różnice w sposobie upamiętniania tych ofiar, a także mówił o zacieraniu się i wypieraniu z pamięci mieszkańców tych terenów, wydarzeń jakie miały miejsce we wrześniu 1939 roku. Jak zauważył, w powszechnym odbiorze Białorusinów, początkiem  II wojny światowej jest uderzenie Wehrmachtu na Związek Sowiecki w niedzielę 22 czerwca 1941 roku. Z perspektywy polskiej historiografii jest to zafałszowanie historii, gdyż bez pamięci o Wojnie Obronnej Polski w 1939 roku, jej ofiary nie mogą być godnie uczczone.

Dr Ihar Melnikau jest obywatelem Białorusi, historykiem oraz rekonstruktorem. Absolwent Wydziału Historycznego Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto redaktorem portalu historycznego istpravda.ru/bel, autorem licznych publikacji oraz artykułów naukowych i publicystycznych.

FOTO: BEH-MP KGP


 

Powrót na górę strony