Aktualności

XI posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Data publikacji 20.12.2019

19 grudnia 2019 roku odbyło się posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach.

O godz. 11,00 w katowickim Centrum Edukacyjnym  IPN zebranie otwarła Przewodnicząca Komitetu Magdalena Szewczuk-Szturc - Dyrektor  Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Następnie głos zabrał Wiceprzewodniczący Komitetu Robert Ciupa - Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, podając pod głosowanie porządek zebrania oraz protokół z X posiedzenia Komitetu, które odbyło się 27 czerwca 2019 roku. Ponadto poprosił o informację o działaniach dekomunizacyjnych dotyczącej ulic, placów, skwerów oraz pomników na terenie województwa śląskiego jakie podjęło w 2019 roku Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

Informację o działaniach, które zostały zrealizowane w 2019 roku przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, przedstawił Naczelnik Biura Jan Kwaśniewicz.

Podczas dyskusji m.in. głos zabrał Grzegorz Grześkowiak – przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach, w czasie swego wystąpienia przedstawił plam ramowy obchodów upamiętniających Ofiary Zbrodni Katyńskiej w 2020 roku w związku z przypadająca w przyszłym roku – 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej przez Zarząd naszego Stowarzyszenia. Zaproponował członkom Komitetu, by działania jakie podejmie w tej sprawie Komitet w ramach upamiętnienia ofiar tej zbrodni, połączyć wraz z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich. Ponieważ jak szacują historycy 800 Ofiar Zbrodni Katyńskiej – funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego II RP, to weterani Powstań Śląskich z lat 1919 -1920 - 1921 a spoczywają oni na Polskim Cmentarzu Wojennych w Miednoje. Przez co ta nekropolia jest największą powstańczą cmentarną kwaterą na świecie. Propozycja ta została bardzo dobrze przyjęta przez członków Komitetu.

Następnie Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Katowicach Ewa Bojanowska-Burak przedstawiła referat z okazji XXX-lecia istnienia katowickiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

Na zakończenie posiedzenia Przewodnicząca Komitetu Magdalena Szewczuk-Szturc, złożyła członkom Komitetu Życzenia Świąteczne a następnie podzielono się opłatkami.

Ponadto członkowie Komitetu mieli okazję obejrzeć czasową wystawę historyczną pt.: „Ukradzione dzieciństwo”. Ekspozycja ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Brutalnie przerwane przez wojnę i okupację dzieciństwo pozostawiło w ich życiu ogromną traumę. O wyborach między byciem ofiarą, biernym obserwatorem a obrońcą opowiada wystawa. Wystawa, przygotował Warszawski Oddział Instytut Pamięci Narodowej.

 

 

Powrót na górę strony