XII posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
30 stycznia 2020 roku odbyło się posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach.
O godz. 11,00 w katowickim Centrum Edukacyjnym IPN zebranie otworzyła Przewodnicząca Komitetu Magdalena Szewczuk-Szturc - Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Z inicjatywy Grzegorza Grześkowiaka – przedstawiciela Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach, członkowie Komitetu, uczcili minutą ciszy, pamięć bestialsko zamordowanego przez Niemców 30 stycznia 1920 roku w rejonie Bytomia-Szombierek wybitnego polskiego działacza narodowego Piotra Niedurnego (1880-1920).
Informacja o zaplanowanych działaniach w I kwartale 2020 roku przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach przedstawił Naczelnik Biura Jan Kwaśniewicz.
Następnie Barbara Adamczyk – członek Komitetu, zreferowała projekt sprawozdania z działalności Komitetu za 2019 rok.
Podczas dyskusji m.in. głos zabrał Grzegorz Grześkowiak, który przedstawił członkom Komitetu plan obchodów w związku z przypadająca w tym roku – 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, których organizatorem jest Zarząd naszego stowarzyszenia.
Ponadto w związku z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich zwrócił uwagę zebranym na przypadające w tym roku ważne rocznice historyczne, które są ściśle związane z walką polityczną i zbrojną o powrót Górnego Śląska do Polski:
- w lutym 1920 roku - utworzenie w Bytomiu Polskiego Komisariatu Plebiscytowego,
- w sierpniu 1920 roku - wybuch II Powstania Śląskiego oraz utworzenie na obszarze Górnego Śląska, objętej plebiscytem, parytetowej Policji Górnego Śląska (Policji Plebiscytowej).