80. rocznica Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemców w kwietniu 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.
13 kwietnia, 30 lat temu Związek Radziecki przyznał się do Zbrodni Katyńskiej; w komunikacie agencji rządowej TASS, oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali zamordowani wiosną 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD na polecenie ówczesnego kierownictwa ZSRR, na czele którego stał Józef Stalin.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.
Do ustanowienia tego dnia walnie przyczynili się członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., prowadząc ogólnopolską akcję społeczno - informacyjną w latach 2002-2007.
TAK BYŁO
Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD wymordowali ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy WP i KOP, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Straży Więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski. Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast jeńców z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, zostali pochowani w Miednoje). Ponadto mordy więźniów przeprowadzano w więzieniach NKWD w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.