30-lecie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Telekonferencja online w „Noc Muzeów”
16 maja 2020 roku odbyła się „lekcja historii” dla rodaków zamieszkałych w krajach europejskich oraz Argentynie i USA, którzy są członkami i sympatykami naszego Stowarzyszenia. Warsztaty zostały zrealizowane w ramach programu edukacyjnego - „Spotkanie z historią”, ponadto wydarzenie wpisało się w „Europejską Noc Muzeów”. Gospodarzem telekonferencji była Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Teresa Bracka.
Uczestników warsztatów przywitała Prezes Teresa Bracka. Następnie uczestnicy wysłuchali wystąpienia, które przygotował przedstawiciel Zarządu Grzegorz Grześkowiak, pt.:
„Policja Państwowa i Policja Województwa Śląskiego II Rzeczypospolitej Polskiej”
W swoim wystąpieniu na temat Policji II RP, prelegent przybliżył m.in. sylwetki Komendantów Głównych Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, przedstawił schemat organizacyjny obu formacji policyjnych, a także opowiedział o szkoleniu, wyposażeniu i osiągnięciach w zwalczaniu przestępczości w międzywojennej Polsce.
W swej prelekcji, zwrócił uwagę słuchaczy na różnice między Policją Państwową a Policją Województwa Śląskiego oraz stratach osobowych poniesionych podczas II wojny światowej przez Policję Państwową i Policję Województwa Śląskiego w aspekcie Zbrodni Katyńskiej. Nie zabrakło również wzmianki na temat Polskiej Policji Pomocniczej Generalnego Gubernatorstwa w czasach okupacji niemieckiej.
Grzegorz Grześkowiak swe wystąpienie zakończył przedstawiając historię, osiągnięcia oraz cele, które od 30 lat w swej misji edukacyjno-historycznej, realizuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r.
Ostatnim punktem warsztatów dla uczestników, była prezentacja przygotowana o Izbie Pamięci przy Zarządzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., oraz Miejscu Pamięci Narodowej jakim jest Grób Policjanta Polskiego, przygotowaną przez Grzegorza Grześkowiaka.
Była to pierwsza w historii naszego Stowarzyszenia telekonferencja online, przygotowana w bardzo krótkim czasie, co wymagało wyjątkowego wsparcia technicznego i językowego, w czym wzięło udział wielu wolontariuszy i sympatyków naszego Stowarzyszenia. W wydarzeniu w dwóch turach, łącznie wzięło udział 68 osób, ze względu na różnice czasowe.
Śmiało można napisać - udało się !
Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowanie za pomoc i wsparcie w realizacji tego wydarzenia wszystkim zaangażowanym osobom a w szczególności: Aurelia Behn (Wielka Brytania), Marcin Bracki (Polska), Renée Dorléac (Francja), Lucía Figueras (Argentyna), Heike i Roland Jauernik (Niemcy) oraz Catherine Wierzbowsky (USA).