Województwo Śląskie – Powstańcom Śląskim i Żołnierzom Wojska Polskiego
15 sierpnia 2020 roku odbyły się wojewódzkie obchody upamiętniające 100. rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego, które połączono z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Na zaproszenie Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Jana Kawuloka w uroczystościach wzięła udział delegacja Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. na czele z Przewodniczącym Bolesławem Piątkiem.
W godzinach rannych, delegacja Katowickiego Oddziału Stowarzyszenia złożyła kwiaty i zapaliła znicze pamięci pod katowickimi Pomnikami: Powstańców Śląskich, Wojciecha Korfantego oraz pod Pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
O godzinie 10.00 przed katowicką Archikatedrą Chrystusa Króla rozpoczął się patriotyczny koncert muzyczny w wykonaniu Orkiestry Polskiej Grupy Górniczej.
Kolejnym punktem uroczystości była Msza Św. w Archikatedrze w intencji Ojczyzny, poświęcona Powstańcom Śląskim i żołnierzom Wojska Polskiego, której przewodniczył Metropolita Katowicki Ks. bp dr Wiktor Skorc.
Ostatnim punktem uroczystości na terenie Katowic, było złożenie przez delegacje wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na Osiedlu Paderewskiego.
Następnie uroczystości przeniosły się na teren Parku Śląskiego w Chorzowie, na Skwer Stulecia Powstań Śląskich.
O godzinie 14.00 nastąpiło złożenie meldunku Premierowi Rządu RP Mateuszowi Morawickiemu przez dowódcę uroczystości, następnie odegrano hymn Rzeczypospolitej Polskiej.
Premier Mateusz Morawicki uroczyście otworzył Skwer Powstańców Śląskich i odsłonił Tablicę ku czci Powstańców Śląskich, poświęconą przez Biskupa Pomocniczego i Wikariusza Generalnego Archidiecezji Katowickiej Ks. Grzegorza Olszowskiego.
Był to ostatni punkt oficjalnych uroczystości, po których Premier Mateusz Morawiecki oraz goście i mieszkańcy miast śląskich, zwiedzili przygotowaną wystawę plenerową ciężkiego sprzętu wojskowego jak: czołgi, działa samobieżne, wozy opancerzone i inny sprzęt bojowy, używany przez armię w przeszłości jak i obecnie.
FOTO: Śl.UW_Katowice