Dzień Zaduszny - wspomnienie o Śp. Janie Bógdole
Śp. Jan Bógdoł, zmarł 28 września 2020 roku, wybitny śląski aktor i artysta malarz. Przez wiele lat był członkiem Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., i Zarządu Stowarzyszenia, był inicjatorem i współorganizatorem utworzenia Izby Pamięci przy Zarządzie naszego stowarzyszenia oraz przez 17 lat jej społecznym opiekunem.
Jan Bógdoł
1930 - 2020
Jan Bógdoł urodził się 3 lipca 1930 roku w Katowicach, w rodzinie śląskiego policjanta asp. Wincentego Bógdoła – Ofiary Zbrodni Katyńskiej.
W 1957 roku ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach i rozpoczął artystyczną wędrówkę po teatrach w całym kraju. Obdarzony niepospolitym talentem aktorskim zagrał ponad 150 ról teatralnych, kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i radiowych. Dorobek ten obejmuje w większości znaczące role, które przyniosły mu uznanie publiczności i krytyki. W środowisku był niekwestionowanym autorytetem artystycznym, moralnym i etycznym.
Od roku 1991 był członkiem Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Przez wiele lat był członkiem Zarządu Stowarzyszenia i społecznym opiekunem Izby Pamięci, mieszczącej się przy Zarządzie Stowarzyszenia w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, której był współorganizatorem.
Od początku swojej działalności społecznej w stowarzyszeniu, uczynił jako priorytet propagowanie w środowisku młodzieży szkolnej działań w duchu patriotycznym i szacunku dla historii Polski. Najwięcej pracy społecznej wkładał jednakże w proces edukacyjny młodzieży, propagując w tym środowisku historię Policji II RP, udziału jej funkcjonariuszy w II wojnie światowej oraz martyrologię polskich policjantów jako ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego.
Od roku 1991 poprzez współpracę z władzami samorządowymi Miasta Katowic i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach współorganizował obchody upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskej.
Był współorganizatorem społecznej akcji upamiętniającej oficerów i szeregowców Policji Województwa Śląskiego i Straży Granicznej – Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Tablica Pamiątkowa w roku 1991 została odsłonięta i poświecona w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Był współorganizatorem ogólnopolskiej akcji (1990-1991) mającej na celu uhonorowanie pośmiertne odznaczeniami funkcjonariuszy Policji II RP za udział w Kampanii Wrześniowej 1939. Odznaczeniami państwowymi - Medalem „Za Udział w Wojnie Obronnej 1939” zostało uhonorowanych pośmiertnie 250 funkcjonariuszy Policji II RP - Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Był współorganizatorem ogólnopolskiej akcji (1996-2000) społeczno-informacyjnej mającej na celu budowę Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje (Rosja) oraz akcji społecznej (1992-1993) budowy w Katowicach, na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Grobu Policjanta Polskiego, który obecnie jest Miejscem Pamięci Narodowej.
W latach 2000-2002 był współorganizatorem ogólnopolskiej akcji upamiętnia zamordowanych policjantów II RP przez sowietów podczas II wojny światowej. W roku 2002 w wyniku tej akcji, w Jasnogórskim Klasztorze została odsłonięta i poświecona Tablica „Gloria Victis" w hołdzie zamordowanym wiosną 1940 roku przez NKWD policjantów II RP - Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Był współorganizatorem ogólnopolskiej akcji społeczno - informacyjnej (2002-2007) o ustanowienie 13 kwietnia Dniem Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, który został uchwalony 14.11.2007 roku poprzez aklamację Sejmu RP jako oddanie hołdu Ofiarom Zbrodni Katyńskiej.
Przez wiele lat brał aktywny udział jako współorganizator ogólnopolskich obchodów rocznicowych przed Grobem Policjanta Polskiego w Katowicach – Miejscem Pamięci Narodowej, upamiętniających policjantów II RP jako Ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Za wolontariat na rzecz historii i martyrologii policjantów II RP Śp. Jan Bógdoł został uhonorowany:
- Srebrnym Medalem za Zasługi dla Policji,
- Medalem „Pro Patria”,
- Medalem „Pro Memoria”,
- Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej,
- Ryngrafem Honorowym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia
Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach
na ręce najbliższych Śp. Jana Bógdoła
składamy wyrazy głębokiego współczucia.