Wyróżnienia dla policyjnych historyków
Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Teresa Bracka wyróżniła insp. Pawła Zawadę oraz podinsp. Jacaka Pawłowskiego - autorów książki - „Martyrologia policjantów Policji Państwowej województwa pomorskiego” pamiątkowym numizmatem oraz listem honorowym.
Wyróżnienia w imieniu Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszania Rodzina Policyjna 1939 r. Teresy Brackiej, wręczył autorom insp. Piotr Leciejewski - Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy.
Ponadto wyróżniony został również Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Piotr Leciejewski, za wspieranie inicjatyw edukacyjno-patriotycznych oraz współpracę z naszym stowarzyszeniem.
Numizmat wydany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. upamiętnia 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i jest hołdem dla funkcjonariuszy Policji II RP jako Ofiary Mordu Katyńskiego oraz 30-lecia naszego stowarzyszenia.
O książce……..
„Martyrologia policjantów Policji Państwowej województwa pomorskiego” opisuje losy funkcjonariuszy poległych, zamordowanych w okresie międzywojennej Polski, poległych, zamordowanych i zaginionych podczas II wojny światowej.
Autorami książki są insp. Paweł Zawada - Komendant Powiatowy Policji w Sępólnie Krajeńskim i podinsp. Jacek Pawłowski - Ekspert Wydziału Kontroli KWP w Bydgoszczy.
Autorzy tego „znaku policyjnej pamięci”, których pasją jest historia, w wyniku pięcioletniej pracy opracowali ponad 600 biogramów policjantów.
Publikacja podzielona jest na cztery rozdziały. W pierwszej autorzy przedstawiają genezę oraz strukturę formacji jaką była Policja Państwowa w ówczesnym województwie pomorskim II RP. W części drugiej zostały czytelnikowi przybliżone losy funkcjonariuszy Policji Państwowej województwa pomorskiego po 1 września 1939 roku. Zaprezentowano tu m.in. eksterminację polskich policjantów na Pomorzu i Kujawach przez niemieckich nazistów oraz tragiczne losy funkcjonariuszy po 17 września 1939 roku, którzy trafili, na wschodnich rubieżach Polski, do sowieckiej niewoli.
Trzecia część przedstawia funkcjonariuszy Policji Państwowej województwa pomorskiego poległych w czasie wykonywania obowiązków służbowych, zamordowanych i zaginionych w okresie wojny obronnej Polski w 1939 roku.
Tu autorzy starali się opisać nie tylko okoliczności śmierci, ale również możliwy do odtworzenia przebieg służby tych funkcjonariuszy, czy nawet informacje z ich życia osobistego. W ostatniej części, autorzy zamieścili m.in. fotografie przedstawiające policjantów oraz dokumenty.
Autorzy książki, korzystali ze zbiorów wielu instytucji, m.in. Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Centralnego Archiwum Wojskowego. Ponadto z zasobów archiwów państwowych w Bydgoszczy, Poznaniu, Toruniu i Warszawie. Pochylili się również nad lokalnymi gazetami, wydawanymi w okresie międzywojennym w Polsce, które okazały się bardzo przydatne w pracy nad publikacją.
FOTO: KWP_Bydgoszcz