Hołd bohaterom. 100. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku 1921-2021
100 lat temu - 20 marca 1921 roku odbył się plebiscyt, który miał rozstrzygnąć o podziale Górnego Śląska pomiędzy Niemcy i Polskę.
20 marca 2021 roku Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Teresa Bracka wraz z delegacją zarządu, zapaliła znicze pamięci na grobie Wojciecha Korfantego - Polskiego Komisarza Plebiscytowego na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.
Ponadto zostały zapalone znicze przed Grobem Policjanta Polskiego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Tak przedstawiciele zarządu oddali hołd byłym funkcjonariuszom Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, którzy po powrocie części Górnego Śląska do Polski w czerwcu 1922 roku, wstąpili w szeregi Policji Województwa Śląskiego a po wybuchu II wojny światowej, zostali zamordowani, wiosną 1940 roku przez NKWD, w zbrodni nazwanej dziś przez historyków - Zbrodnią Katyńską.
W godzinach popołudniowych delegacja Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. złożyła kwity i zapaliła znicze przed katowickim pomnikiem Wojciecha Korfantego na pl. Sejmu Śląskiego.
Tak było ………
Zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego, podpisanego 28 czerwca 1919 roku, na Górnym Śląsku miał odbyć się plebiscyt.
Na teren Górnego Śląska przybyła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa dla Górnego Śląska, której siedziba mieściła się w Opolu. Zasadniczym zadaniem Komisji było przeprowadzenie plebiscytu oraz czuwanie nad jego właściwym przebiegiem. W skład Komisji wchodzili przedstawiciele takich państw jak: Anglia, Francja oraz Włoch.
W styczniu 1920 roku obszar górnośląski plebiscytowy musiały opuściły oddziały niemieckiego Grenzschutzu a zastąpiły je oddziały alianckie. Żołnierze alianccy mieli czuwać nad bezpieczeństwem ludności oraz komisji.
W lutym 1920 roku Niemcy utworzyli Niemiecki Komisariat Plebiscytowy Komisji, którego siedziba mieściła się na terenie Katowic.
Interesy polskiej strony reprezentował Polski Komisariat Plebiscytowy, którego siedziba mieściła się w Bytomiu w hotelu „Lomnitz”.
20 lutego 1920 roku Józef Piłsudski wyznaczył Wojciecha Korfantego na stanowisko Polskiego Komisarza Plebiscytowego.
Plebiscyt na Górnym Śląsku poprzedziła wielomiesięczna kampania propagandowa, prowadzona przez Polskę i Niemcy. Przez ten czas dążenia Ślązaków, pragnących powrotu ziemi śląskiej do Polski, popierali rodacy niemal z każdego zakątka Rzeczypospolitej, uzasadniając to zarówno braterstwem i solidarnością z rodakami, jak również względami politycznymi i ekonomicznymi, tak ważnymi dla odradzającej się po 123 latach zaborów Polski.
20 marca 1921 roku odbył się plebiscyt, uprawnionych do głosowania było 1 221 274 osób, z czego 19,3 proc. stanowili tzw. imigranci, dopuszczeni do głosowania w wyniku zabiegów strony polskiej, podczas negocjacji traktatu wersalskiego.
W głosowaniu wzięło udział 193 tys. imigrantów z Górnego Śląska. Frekwencja wyniosła 97,5 proc. Głosowanie obejmowało 1573 gminy (1135 gmin wiejskich oraz 403 obszary dworskie).
Wynik plebiscytu był niekorzystny dla polskiej strony, za powrotem Górnego Śląska do Polski, opowiedziało się jedynie 40,3 proc. głosujących (479 365 osób), natomiast za pozostaniem w granicach Niemiec, opowiedziało się 59,4 proc. (707 393 osoby). Niemcy wygrali przede wszystkim w miastach a Polacy na obszarach wiejskich.
Końcowego podziału granicy Górnego Śląska dokonała Rada Ambasadorów 20 października 1921 roku. Polsce przyznano obszar zamieszkały przez blisko milion mieszkańców (46 proc. ludności dzielonych terenów). W granicach Polski znalazło się aż 75 proc. górnośląskich hut, kopalń i innych zakładów przemysłowych oraz 85 proc. pól wydobywczych węgla kamiennego.