Aktualności

Warsztaty historyczne dla uczniów świętochłowickiego ogólniaka

Data publikacji 29.10.2021

29 października 2021 roku w Zarządzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach odbyło się spotkanie z uczniami z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Świętochłowicach. Gospodarzem wydarzenia była Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Teresa Bracka. Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach reprezentował Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Krzysztof Kazek.

Uczniowie wraz z nauczycielem oraz policjantkami z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach, dzięki współpracy naszego stowarzyszenia z Pełnomocnikiem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka w Katowicach, wzięli udział w warsztatach edukacyjno-historycznych, w ramach programu edukacyjnego, który jest realizowany przez nasze stowarzyszenie od 2007 roku, pn. „Odkrywamy Historię: Ostaszków - Twer - Miednoje”.

Prezes Teresa Bracka, na ręce opiekuna grupy, przekazała do biblioteki szkolnej książki i periodyki o historii Policji II RP, które ukazały się dzięki współpracy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z Biurem Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Uczestnicy warsztatów zwiedzili Izbę Pamięci przy zarządzie stowarzyszenia, po której oprowadził gości przedstawiciel zarządu Grzegorz Grześkowiak.

Grzegorz Grześkowiak ramach programu edukacyjnego: „ODKRYWAMY HISTORIĘ: Ostaszków - Twer - Miednoje”, omówił historię Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, martyrologię polskich policjantów w aspekcie Zbrodni Katyńskiej, udział funkcjonariuszy w II wojnie światowej oraz II Konspiracji – której żołnierze walczyli z komunizacją naszego państwa po II wojnie światowej. Ponadto  przedstawił osiągnięcia naszego stowarzyszenia oraz cele do realizacji w ramach obchodów 100-lecia powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenia Policji Województwa Śląskiego 1922 – 2022.

Na koniec wizyty goście złożyli wiązankę kwiatów przed Grobem Policjanta Polskiego – Miejscem Pamięci Narodowej, o którego historii, powstaniu oraz przesłaniu, w krótkim rysie historycznym opowiedział uczniom i policjantkom Grzegorz Grześkowiak.

 

Powrót na górę strony