100-lecia Policji Województwa Śląskiego 1922-2022. Hołd i pamięć dla śląskiego policjanta II RP
21 stycznia 2022 roku odbyło się spotkanie na terenie katowickiej dzielnicy Dąb. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. reprezentowała delegacja Zarządu na czele z Prezes Teresą Bracką. Organizatorem spotkania był kom. Grzegorz Łagódka – Przewodniczący Zarządu Szkolnego NSZZ Policjantów w Szkole Policji w Katowicach oraz członek Katowickiego Oddziału naszego stowarzyszania i członek Rady Dzielnicy nr 10 Katowice-Dąb.
Wśród zaproszonych gości w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Rady Dzielnicy nr 10 Katowice-Dąb z Przewodniczącym Rady Markiem Wolskim, policyjni związkowcy z Wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego NSZZ Policjantów kom. Kazimierzem Barbachowskim i Wiceprzewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego asp. szt. Maciejem Dziergasem oraz Kierownik Miejskiego Domu Kultury „Koszutka" filia „Dąb" Lidia Korzeniowska-Drapacz.
Podczas spotkania dokonano wizji lokalnej skweru w rejonie ulic: Krzyżowej, ks. Piotra Ściegiennego i Jabłoniowej, który miałby zostać nazwany imieniem - Śp. aps. Policji Województwa Śląskiego Jana Górskiego (1887-1940), co wpisuje się w realizowane przez zarząd naszego stowarzyszenia całoroczne obchody 100-lecia Policji Województwa Śląskiego 1922-2022.
Druga część spotkania odbyła się w Miejskiego Domu Kultury „Koszutka" filia „Dąb".
Podczas spotkania przedstawiciel zarządu Grzegorz Grześkowiak przedstawił postać Śp. asp. PWŚl. Jana Górskiego - kandydata na patrona dębskiego skweru. Kandydatura śląskiego policjanta II RP zaproponowana przez Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach została jednomyślnie przyjęta.
Ponadto Grzegorz Grześkowiak omówił pokrótce ramowy program obchodów 100-lecia Policji Województwa Śląskiego 1922-2022, który został przygotowany w 2021 roku i od stycznia jest realizowany.
Śp.
Aspirant Policji Województwa Śląskiego
Jan Górski
(1887-1940)
Urodził się 1 lutego 1887 w Rudzie, w rodzinie Michała i Józefy z domu Fronczak. Podczas I wojny światowej, walczył jako żołnierz piechoty w armii niemieckiej (1914-1918). Po demobilizacji, wiosną 1919 roku, powrócił do Rudy i podjął pracę jako górnik w miejscowej kopalni.
Wiosną 1919 roku został zaprzysiężony jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał udział w I i II Powstaniu Śląskim, walczył na terenie Rudy oraz powiatu katowickiego.
Po zakończeniu II Powstania Śląskiego, na polecenie dowództwa Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, został funkcjonariuszem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Katowicach - w podkomisariacie na terenie Rudy.
Brał udział w III Powstaniu Śląskim, walcząc w składzie 2 Zabrskiego Pułku Wojsk Powstańczych pod dowództwem kpt. WP Pawła Cymsa.
Po powrocie części Górnego Śląska do Polski, 15 stycznia 1924 roku wstąpił ochotniczo do Policji Województwa Śląskiego. Pełnił służbę jako funkcjonariusz służby mundurowej w takich jednostkach Policji jak: Posterunek w Kończycach, Miejska i Powiatowa Komenda w Katowicach oraz Posterunek w Katowicach-Dębie.
W okresie międzywojennym był działaczem Związku Powstańców Śląskich - grupy Katowice - Miasto. Inspirował i organizował na terenie miasta uroczystości patriotyczne, upamiętniające powrót Górnego Śląska do Polski oraz kolejne rocznice zrywów powstańczych z lat 1919 - 1920 - 1921.Za swą działalność społeczno – patriotyczną został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi RP (1939).
W sierpniu 1939 roku współorganizował na terenie Katowic - Dębu oddział samoobrony powstańczej, nadzorując go z ramienia Posterunku Policji Województwa Śląskiego - Katowice - Dąb.
W dniach 15 - 16 sierpnia 1939 roku na terenie dzielnicy Dąb z ramienia Posterunku Policji Katowice - Dąb współdowodził akcją rozbicia niemieckiego oddziału - Kampf Organisation Oberschlesien Ost.
Wieczorem 2 września 1939 roku ewakuował się z Katowic na wschód, z wysokim prawdopodobieństwem dołączając do cofających się oddziałów 73 Pułku Piechoty Wojska Polskiego.
Po 17 września 1939 roku wzięty przez sowietów do niewoli i zesłany jako jeniec wojenny do ostaszkowskiego Obozu Specjalnego NKWD.
Został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w kwietniu 1940 roku w Twerze (były Kalinin) i pogrzebany w „dole śmierci” na terenie kompleksu leśnego, w rejonie wioski Miednoje.
Obecnie prochy Śp. aspiranta Jana Górskiego spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.
Za pracę na rzecz powrotu Górnego Śląska do Polski i wzorowo pełnioną służbę w Policji Województwa Śląskiego został m.in. odznaczony:
- Brązowym Krzyżem Zasługi RP,
- Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi kl. I,
- Medalem Pamiątkowym Za Wojnę 1918-1921,
- Medalem Za Długoletnią Służbę (brązowym),
- Krzyżem Plebiscytowy,
- Gwiazdą Górnośląską.
Decyzją Śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 roku jako ofiara zbrodni katyńskiej został awansowany do stopnia służbowego - aspiranta Policji Państwowej.