Aktualności

100-lecie Policji Województwa Śląskiego 1922-2022. Pamiętamy - 5 marca 1940

Data publikacji 07.03.2022

4 marca 2022 roku, na terenie Szkoły Policji w Katowicach, przed Obeliskiem ku czci funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego II RP delegacja kierownictwa szkoły oraz policyjnych związków zawodowych, złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze pamięci. Organizatorem uroczystości był Przewodniczący Zarządu Szkolnego NSZZ Policjantów SP w Katowicach kom. Grzegorz Łagódka – członek Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Uroczystość ta, wpisuje się w obchody 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego, które są organizowane przez nasze stowarzyszenie w tym roku i jest stałym wydarzeniem w kalendarzu - „policyjnej pamięci” o poprzednikach, którzy na ołtarzu Rzeczypospolitej, złożyli to co mieli najcenniejsze - własne życie.

W uroczystości wzięli również udział Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosław Gałuszka oraz  Naczelnik Wydziału Prezydialnego mł. insp. Barbara Orzeł.

Ponadto 5 marca 2022 roku w Ornontowicach członkowie katowickiego oddziału naszego stowarzyszenia, spotkali się w ornontowickim Kościele p.w. Michała Archanioła na porannej Mszy Św., gdzie modlono się m.in. w intencji śląskich policjantów II RP – ofiar Zbrodni Katyńskiej. Po mszy delegacja oddziału na czele z Przewodniczącym Oddziału Bolesławem Piątkiem, na cmentarzu parafialny w Ornontowicach złożyła kwiaty i zapaliła znicze pamięci przed pomnikiem śląskich policjantów - ofiary Mordu Katyńskiego.

Delegacja oddziału również zapaliła znicze pamięci przed Grobem Policjanta Polskiego - Miejscem Pamięci Narodowej na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

FOTO_SP Katowice

 

Tak było………

5 marca 1940 roku kierownictwo ZSRR na czele z Józefem Stalinem, na wniosek Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Ławrientija Berii, podjęło decyzję o ostatecznym rozwiązaniu kwestii polskich jeńców wojennych, którzy po 17 września 1939 roku znaleźli się w sowieckiej niewoli.

Jeńcy byli więzieni w Obozach Specjalnych NKWD w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku oraz więzieniach i gułagach na terenach zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Ta najbardziej krwawa karta stosunków polsko - sowieckich, dziś jest określana mianem Zbrodni Katyńskiej, której największą grupę ofiar funkcjonariuszy NKWD stanowią funkcjonariusze Policji Państwowej oraz Policji Województwa Śląskiego II Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Powrót na górę strony