Warszawska konferencja - „Operacja polska i Zbrodnia Katyńska – dwa sowieckie ludobójstwa na Polakach”
7 kwietnia 2022 roku w Warszawie, w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja naukowa „Operacja polska i Zbrodnia Katyńska – dwa sowieckie ludobójstwa na Polakach”.
Na zaproszenie organizatorów w konferencji uczestniczyła delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. na czele z prezes Teresą Bracką.
W konferencji udział wzięli również funkcjonariusze Policji, nauczyciele, parlamentarzyści, oraz przedstawiciele MEiN, IPN, Muzeum Katyńskiego - Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Historyczno-Oświatowego, Dobroczynnego i Obrony Praw Człowieka „Memoriał”.
Konferencję otworzył I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia naukowego. Nadinsp. Dariusz Augustyniak przypomniał również o przypadającej w tym roku 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Podczas otwarcia konferencji głos zabrał również Sekretarz Stanu MEiN Włodzimierz Bernacki, który nawiązał do edukacji historycznej młodych ludzi w szerszym aspekcie.
Konferencja była poświęcona zbrodniom ludobójstwa popełnionym w XX wieku na polskich obywatelach, wśród których liczną grupę stanowili funkcjonariusze Policji II RP uwięzieni w Ostaszkowie, zamordowani wiosną 1940 roku w Kalininie i pogrzebani w Miednoje, stąd też wśród prelegentów znaleźli się funkcjonariusze Policji.
Naukowe spotkanie obfitowało również w metodyczne podejście do lekcji historii, które zorganizowane było głównie w pierwszym panelu konferencji. Długoletni nauczyciel historii i dyrektor lubelskiego Oddziału IPN dr Robert Derewenda dzielił się swoim doświadczeniem na temat form i metod realizacji tematów trudnych w ramach lekcji historii, zwracając szczególną uwagę na pokazywanie młodym ludziom ważnych miejsc pamięci. Temat ten dopełnił dr Dariusz Gałaszewski z IPN, który mówił o przestrzeni szkolnej jako miejscu pamięci o zbrodniach sowieckich na Polakach, a dyrektor SP nr 1 im. Ks. S. Konarskiego w Lublinie Iwona Pańpuch opowiedziała na swoim przykładzie o kultywowaniu pamięci o Miednoje w Szkole Podstawowej. Wykorzystanie ciekawej formy dydaktycznej, jaką jest komiks w zajęciach edukacyjnych przedstawiła Agnieszka Karczewska-Gzik z ORE.
Drugi panel koncentrował się na martyrologii polskich policjantów – ofiar Zbrodni Katyńskiej. Kom. dr Marcin Dziubak z KWP w Rzeszowie przybliżył historię funkcjonariuszy Policji Państwowej. Mł. insp. Kinga Badeńska z KGP opowiedziała o polskich miejscach pamięci poświęconych pomordowanym funkcjonariuszom Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego II RP. Z kolei dr Aleksander Gurjanow ze Stowarzyszenia „Memoriał” przedstawił bardzo szczegółowo dokumentalne źródła informacji o policjantach – ofiarach Zbrodni Katyńskiej.
Na zakończenie zaprezentowany został film dokumentalny „Rozstrzelać Polaków – czyli operacja antypolska NKWD 1937-1938”, autorstwa dr Tomasza Sommera.
Konferencję zakończył Dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP podinsp. Krzysztof Musielak, podsumowując: „Sednem naszego dzisiejszego spotkania jest zachowanie tych miejsca w pamięci i dążenie do prawdy. Państwo jako nauczyciele jesteście tymi, niosącymi „pochodnię wiedzy”. Za to bardzo wszystkim Państwu dziękuję”.
Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka, a Partnerem — Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
FOTO: KGP_Warszawa