Aktualności

120. rocznica urodzin Śp. por. WP Władysława Sebyły - poety - ofiary Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji 25.04.2022

21 kwietnia 2022 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi w Warszawie odbyła się uroczystość upamiętniająca 120. rocznicę urodzin Śp. porucznika Wojska Polskiego Władysława Sebyły. Współorganizatorem wydarzenia była Przewodnicząca Warszawskiego Oddziału naszego stowarzyszenia Małgorzata Włodek. Uroczystość została objęta patronatem honorowym Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Teresy Brackiej a współgospodarzem uroczystości był Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Władysław Ryszard Szeląg.

W programie uroczystości odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Saga Sebyłów” oraz była recytowana poezja Władysława Sebyły w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie pod artystyczną opieką Małgorzaty Włodek.

Ponadto wydarzeniu towarzyszyła wystawa artystów Klubu Malarzy przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków. Prezentowane prace były inspirowane twórczością Władysława Sebyły.

 

Śp.

porucznik Wojska Polskiego

WŁADYSŁAW SEBYŁA

(1902-1940)

Wybitny poeta, krytyk literacki, tłumacz, członek grupy „Kwadryga”, laureat Złotego Wawrzynu Akademii Literackiej. Władysław Sebyła urodził się w Kłobucku, ale ostatnie lata życia spędził na warszawskiej Pradze  – w rodzinnym mieszkaniu żony Sabiny z Krawczyńskich przy ul. Brzeskiej 5.

Wobec zagrożenia konfliktem, w 1939 roku został zmobilizowany, a po wybuchu II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej. Po agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 roku  i wkroczeniu sowietów do Lwowa, został aresztowany przez NKWD. Był więziony w ObozieSpecjalnym NKWD w Starobielsku. Wiosną 1940 wraz z innymi jeńcami wojennymi został przewieziony do Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie i 11 kwietnia 1940 roku zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD. Śp. por. WP Władysław Sebyła jest pochowany na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach k/ Charkowa.

Mieszkanie Sebyłów przy ulicy Brzeskiej nr 5 na Warszawskiej Pradze, było w latach 30. XX wieku ogniskiem życia literackiego, odwiedzanym przez znane postacie polskiej kultury. Bywali tu między innymi: Konstanty Ildefons Gałczyński, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Stefan Flukowski, Jan Golus, Leopold Lewin. Tu powstawały wiersze do tomików „Obrazy myśli”, czy „Koncert egotyczny”. Tu wraz z przyjaciółmi i rodziną Sebyła muzykował. Wszechstronnie uzdolniony, zajmował się także krytyką literacką, tłumaczył i malował.

 

 

Powrót na górę strony