Aktualności

W hołdzie dla ostatniego Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego II RP

Data publikacji 16.05.2022

15 maja 2022 roku w Skomlinie woj. łódzkie, została uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca ostatniego Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego II RP - Śp. insp. Józefa Żółtaszka.

Na zaproszenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi nadinsp. Sławomira Litwina w uroczystości wzięła udział delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach na czele z Prezes Teresą Bracką.

W gronie zaproszonych gości obecni byli funkcjonariusze Policji, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Skomlin, duchowieństwa, służb mundurowych oraz mieszkańcy Skomlina.

Śląski Garnizon Policji na uroczystości reprezentował  I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Mariusz Krzystyniak.

W trakcie uroczystości odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Śp. inspektora PWŚl. Józefa Żółtaszka oraz policjantów Policji II RP - ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Po Mszy, na placu przed Urzędem Gminy odbyła się uroczysta policyjna zbiórka, podczas której została odsłonięta tablica upamiętniająca Śp. inspektora PWŚl. Józefa Żółtaszka.

Następnie pod tablicą zostały złożone wieńce, wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze pamięci.

Uroczystość uświetniła oprawą muzyczną a następnie krótkim koncertem Orkiestra Reprezentacyjna Policji z Warszawy.

FOTO: Radio ZW / K. Krawczyk

 


Śp.
inspektor PWŚl. Józef Żółtaszek
(1894-1949)

Urodził się  11 kwietnia 1894 roku w Skomlinie, pow. wieluński, woj. łódzkie. Do gimnazjum uczęszczał w Łodzi i Warszawie. Ukończył Wyższą Szkołę Nauk Społecznych i Ekonomicznych w Łodzi. Od 1916 roku był członkiem P.O.W. w Wieluniu, a w latach 1917 -1918 byłkomendantem Obwodu P.O.W. w Radomsku.

Brał czynny udział w rozbrajaniu wojsk zaborczych i obronie Lwowa. Od 1 lutego do 1 lipca 1919 r. pełnił służbę w Milicji Ludowej, początkowo jako zastępca, a od 1 maja 1919 r. jako p.o. Komendanta Okręgu Łódzkiego. 1 lipca 1919roku przyjęty do służby w Policji Państwowej w Łodzi jako komisarz inspekcyjny. Awansowany na nadkomisarza inspekcyjnego - 1 maja 1920 roku. Był przejściowo komendantem powiatu brzezińskiego, a w 1926 roku komendantem Policji w Łodzi. Mianowany na stopień podinspektora 16 września 1926 roku i przeniesiony na stanowisko Zastępcy Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego. Funkcję zastępcy komendanta pełnił od 2 grudnia 1926 roku do 5 października 1928 roku. 6 października 1928 roku objął stanowisko Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego.

Światowej sławy teoretyk kryminalistyki – autor wielu prac naukowych z zakresu szeroko pojętej „taktyki kryminalnej”, bezpieczeństwa publicznego i ekonomii (publikowanych w kraju i za granicą). Brał czynny udział w międzynarodowych konferencjach w Antwerpii (1930), Kopenhadze (1935) i Belgradzie (1936). Członek Międzynarodowego Instytutu Naukowej Organizacji Pracy w Genewie oraz Instytutu Nauki Organizacji i Kierownictwa w Warszawie. Redaktor naczelny „Przeglądu Policyjnego” w Warszawie w latach 1936-1938. Weteran wojny obronnej Polski oraz obrońca Śląska 1939 roku. Podczas II wojny światowej internowany na Węgrzech.

Odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, oraz Złotym Krzyżem Zasługi RP. Po II wojnie światowej zamieszkał w Łodzi i pracował w łódzkim zarządzie miasta - od 1 października 1946 roku na stanowisku Zastępcy Naczelnika Wydziału Kontroli, a od 1 lipca 1947 roku jako p.o. Naczelnika Biura Planowania Ekonomicznego Wydziału Prezydialnego Miasta Łodzi.

Zmarł 10 sierpnia 1949 roku w Łodzi.

 

Powrót na górę strony