Aktualności

Centralne obchody 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i powrotu części Górnego Śląska do Polski 1922-2022

Data publikacji 13.06.2022

9 czerwca 2022 roku na katowickim Rynku w oraz na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyły się ogólnopolskie obchody z okazji 100-lecia utworzenia Policji Województwa Śląskiego i powrotu części Górnego Śląska do Polski. Głównym inicjatorem i organizatorem był Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. z/s w Katowicach. Współorganizatorami był również Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Urząd Miasta Katowice oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego. Patronatem medialnym wydarzenie objął Oddział TVP Katowice.

W uroczystościach wzięli udział członkowie oddziałów naszego stowarzyszenia z kraju i z zagranicy.

Ponadto wśród uczestników uroczystości byli obecni przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, władz państwowych i samorządowych województwa śląskiego i Miasta Katowice, Komendy Głównej Policji, kierownictwa Śląskiego Garnizonu Policji i Komendanci Garnizonów Policji z województwa łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego,  zaprzyjaźnionych służb mundurowych, policyjnego związku zawodowego, szeregu urzędów i instytucji, duchowieństwa, delegacje stowarzyszeń i organizacji kombatanckich i patriotycznych, młodzież szkolna i wielu innych zaproszonych gości, a także mieszkańcy Katowic.

Obchody rozpoczęły się na katowickim rynku - Placu Kwiatowym otwarciem wystawy historycznej - „Pamiętaj, że nosisz mundur”. Głos zabrał Doktor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, który w swoim przemówieniu nawiązał do historii Policji Województwa Śląskiego i jej służby w okresie międzywojennym. W dalszej części nastąpiła prezentacja wystawy, o której opowiedzieli jej autorzy: Aleksandra Korol-Chudy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Katowicach oraz Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel zarządu naszego stowarzyszenia.

Kolejnym punktem uroczystości na katowickim rynku, była prezentacja okolicznościowego znaczka pocztowego, wydanego przez Pocztę Polską z okazji 100-lecia utworzenia Policji Województwa Śląskiego 1922-2022. Prezentacji znaczka dokonał Zastępca Dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczty Polskiej Mariusz Dawid, który następnie wręczył organizatorom obchodów okolicznościowe ramki ze znaczkiem pocztowym 100-lecia utworzenia Policji Województwa Śląskiego 1922-2022.

Autorem informacji historycznej, umieszczonej w folderze ze znaczkiem i okolicznościową kopertą - 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego jest przedstawiciel zarządu stowarzyszenia Grzegorz Grześkowiak a inicjatorem wydania znaczka przez Pocztę Polską jest Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach.

Następnie uczestnicy udali się do Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Policji, którą odprawił Metropolita Katowicki ks. abp dr Wiktor Skworc w asyście policyjnych kapelanów. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta zbiórka w Auli im. aspiranta Policji Województwa Śląskiego Jana Kali w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, podczas której wręczono odznaczenia i wyróżnienia.
Medalem „Za zasługi dla obronności kraju", nadanym przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, zostali odznaczeni:
- złotym:
    • Teresa Bracka - Prezes OSRP 1939 r.,
    • Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel Zarządu OSRP 1939 r.,
 - brązowym:
    • Michał Chlipała - członek OSRP 1939 r.

Odznaczenia wręczył Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki.

Następnie Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Jacek Świerkocki i Sekretarz Województwa Śląskiego Dariusz Ptaś wręczyli zasłużonym wolontariuszom, wspierającym nasze stowarzyszenie - „Honorowe Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego”.
Wyróżnieni zostali:
    • nadinsp. dr Rafał Kochanczyk - Komendant Wojewódzki Policji w Opolu,
    • mł. insp. Paweł Dratwiński - Komendant Miejski Policji w Piekarach Śl.,
oraz policjanci z  Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:
    • nadkom. Wojciech Wójcikiewicz,
    • kom. Grzegorz Gromnica,
    • mł. asp. Patryk Polok.

Na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Romana Rabsztyna „Honorowymi Odznakami za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, uhonorowano funkcjonariuszy i pracowników cywilnym Policji oraz komendy miejskie i powiatowe Śląskiego Garnizonu Policji.

Ponadto Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policji Województwa Śląskiego asp. szt. Michał Szczęśniak w asyście Wiceprzewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policji Województwa Śląskiego asp. szt. Macieja Dziergasa uhonorował Prezes Teresę Bracką oraz przedstawiciela zarządu naszego stowarzyszenia Grzegorza Grześkowiaka pamiątkowym „Medalem 30-lecia NSZZ Policjantów”.

Dyrektor Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Katowicach Grzegorz Bomba, uhonorował Prezes Teresę Bracką oraz członka zarządu Grzegorza Grześkowiaka, monetą okolicznościową, wydaną z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie okolicznościowych listów skierowanych do organizatorów i uczestników od: Prezesa Rady Ministrów Mariusza Morawieckiego, który to odczytał Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, który odczytał Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego odczytany przez mł. asp. Patryka Poloka z Gabinetu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, odczytany przez Sekretarza Województwa Śląskiego Dariusza Ptasia. Ponadto do zebranych zwrócił się Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster, który w swoim wystąpieniu nawiązał do historii utworzenia Policji Województwa Śląskiego i do męstwa, odwagi i honoru policjantów, którzy tworzyli formację. Zaznaczył, że wielu z nich oddało swoje życie w walce za Ojczyznę. Komendant podziękował również wszystkim policjantom i pracownikom cywilnym za codzienną, ciężką i pełną poświęceń służbę i pracę. Pan Komendant wyraził również wdzięczność za kultywowanie pamięci o funkcjonariuszach II RP.

Głos zabrali także Wiceprezydent Miasta Katowice Mariusz Skiba oraz Prezes OSRP 1939 r. Teresa Bracka, która podziękowała gościom uroczystości za uczestnictwo w obchodach.

Następnie goście honorowi złożyli wpisy do „Księgi Pamięci” Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze przed Grobem Policjanta Polskiego – Miejscem Pamięci Narodowej. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć śląskich policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej.

FOTO: IPN_Katowice; KWP_Katowice; NBP_Warszawa

 

Powrót na górę strony