Otwarcie wystawy plenerowej „Bramy do Polski 1922”
15 czerwca 2022 roku w Katowicach przed Oddziałem Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Katowicach, w ramach obchodów setnej rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej - „Bramy do Polski 1922”. Autorką wystawy jest Renata Skoczek z Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Katowicach.
Na zaproszenie Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzeja Sznajdera w wernisażu wzięła udział delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach na czele z Prezes Teresą Bracką.
Ponadto wśród uczestników wernisażu byli obecni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych województwa śląskiego i Miasta Katowice, Narodowego Banku Polskiego, Poczty Polskiej, urzędów i instytucji, stowarzyszeń patriotycznych, młodzież szkolna a także mieszkańcy Katowic.
W trakcie uroczystości odbyła się również prezentacja monety kolekcjonerskiej Narodowego Banku Polskiego - „100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski” oraz prezentacja znaczka pocztowego Poczty Polskiej - „100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski”.
Na piętnastu panelach wystawienniczych przedstawiono wydarzenia na obszarze, który decyzją Rady Ambasadorów z października 1921 roku, przypadł Polsce. Objęcie terenów przez Rzeczpospolitą następowało, zgodnie z decyzją Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, strefami i odbywało się według ściśle określonego scenariusza, który obejmował wkroczenie policji państwowej, podpisanie protokołu przekazania władzy, wyjście wojsk sojuszniczych i wkroczenie polskiego wojska.
Uroczystości powitania Wojska Polskiego zostały przygotowane z wielkim rozmachem we wszystkich obejmowanych miastach i miejscowościach górnośląskich, które to odbywały się od 20 czerwca do 4 lipca 1922 roku.
Symbolem tych wydarzeń były bramy powitalne, budowane na wzór łuków triumfalnych, których wniesiono ponad 220. Wszystkie zostały bogato przyozdobione symbolami polskimi oraz śląskimi. Po wkroczeniu Wojska Polskiego kolejnym etapem przejmowania części Górnego Śląska przez Polskę były oficjalne uroczystości państwowe z udziałem przedstawicieli najwyższych władz Rzeczypospolitej przybyłych z Warszawy. Wystawa prezentuje przebieg tych uroczystości, które odbyły się 16 lipca 1922 roku w Katowicach, a część ekspozycji została poświęcona wizycie Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który 27 sierpnia 1922 roku na katowickim Rynku odznaczył Orderami Wojennymi Virtuti Militari kl. V najbardziej zasłużonych powstańców śląskich a gen. WP Stanisław Szeptycki, wówczas odznaczył weteranów powstań śląskich Krzyżami Walecznych.
FOTO: IPN_Katowice
Wystawa będzie prezentowana w Katowicach
przy ul. Bankowej 1 do dnia 30 czerwca 2022 roku