100-lecie Policji Województwa Śląskiego 1922-2022. Uroczyste otwarcie wystawy historycznej w Warszawie
21 czerwca 2022 roku w Warszawie w Biurze Edukacji Historycznej - Muzeum Policji KGP otwarto wystawę - „100. rocznica powstania Policji Województwa Śląskiego”. Współautorem wystawy jest Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach.
Na zaproszenie Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka w wernisażu wzięli udział członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. na czele z Prezes Teresą Bracką.
Ponadto wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Maria Czernek - Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, Krzysztof Gwóźdź Kustosz - Muzeum w Tarnowskich Górach, Jan Kwaśniewicz - Naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Katowicach, podkom. Rafał Jankowski - Przewodniczący NSZZP oraz kapelani policyjni ze Śląskiego Garnizonu Policji, Komendy Głównej Policji i Komendy Stołecznej Policji oraz Dyrektorzy Biur Komendy Głównej Policji.
Wydarzenie to wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100-lecia utworzenia Policji Województwa Śląskiego i powrotu części Górnego Śląska do Polski, których inicjatorem i głównym organizatorem jest Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach.
Nową ekspozycję w policyjnym muzeum uroczyście otworzył Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.
Wystawa „100. rocznica Powstania Policji Województwa Śląskiego" została przygotowana przez Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji we współpracy z Zarządem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z siedzibą w Katowicach oraz Muzeum w Tarnowskich Górach.
Podczas uroczystości otwarcia wystawy minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego kilka dni temu Aleksandra Załęskiego, który z ramienia Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP uczestniczył w latach 90. XX wieku w ekshumacjach polskich policjantów – Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Miednoje, wykonując dokumentację fotograficzną.
Na wystawie można zobaczyć jak wyglądało umundurowanie śląskich policjantów, prezentowane są również dokumenty, fotografie oraz odznaczenia po funkcjonariuszach Policji Województwa Śląskiego. Wystawę uzupełniają mulitimedialne pokazy na telebimach.
Ponadto wystawie w muzeum towarzyszy ekspozycja plenerowa o tym samym temacie, która jest eksponowana na parkanie Komendy Głównej Policji od ul. Puławskiej.
FOTO: KGP_Warszawa