Aktualności

100-lecie Policji Województwa Śląskiego 1922-2022. „SPOTKANIE Z HISTORIĄ”

Data publikacji 27.09.2022

27 września 2022 roku w Zarządzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach odbyły się warsztaty w ramach programu „SPOTKANIE Z HISTORIĄ”. Gospodarzami wydarzenia byli: Teresa Bracka - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. oraz Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel zarządu.

Miłośnicy historii skupieni w grupie -„Historia Śląska widziana inaczej”, wzięli udział w warsztatach, w ramach programu edukacyjnego, który jest realizowany od wielu lat przez nasze stowarzyszenie - „SPOTKANIE Z HISTORIĄ”.

Uczestnicy warsztatów zwiedzili Izbę Pamięci przy zarządzie stowarzyszenia, po której oprowadził gości Grzegorz Grześkowiak.

Grzegorz Grześkowiak w ramach prelekcji przedstawił historię Policji Województwa Śląskiego, martyrologię śląskich policjantów w aspekcie Zbrodni Katyńskiej, udział funkcjonariuszy w II wojnie światowej. Ponadto uczestnikom warsztatów przedstawił losy rodzin przedwojennych śląskich policjantów w powojennej rzeczywistości „ludowego państwa”.

Na koniec spotkania uczestnicy warsztatów złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicz pamięci przed Grobem Policjanta Polskiego – Miejscem Pamięci Narodowej, o którego historii oraz przesłaniu w rysie historycznym opowiedział uczestnikom warsztatów Grzegorz Grześkowiak.

Na zakończenie warsztatów Prezes Teresa Bracka, zaprosiła uczestników do udziału w dniu 21 października 2022 roku w konferencji popularnonaukowej – „Pamiętaj, że nosisz mundur. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia’”. Konferencja wpisuje się w całoroczne obchody 100-lecia utworzenia Policji Województwa Śląskiego 1922-2022, którym głównym organizatorem jest Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach.

Konferencja odbędzie się w historycznej Sali Sejmu Śląskiego w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach a współorganizatorami tego „znaku policyjnej pamięci” są: Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

 

Powrót na górę strony