Odsłonięcie tablic epitafijnych policjantów II RP poległych na służbie
28 września 2022 roku w budynku Komendy Głównej Policji w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia „znaku policyjnej pamięci”, który jest hołdem dla funkcjonariuszy Policji II poległych w trakcie służby - „Ofiar Obowiązku – Funkcjonariuszy Polskich Formacji Bezpieczeństwa Poległych na Służbie w latach 1915 -1939”.
Na zaproszenie Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka w uroczystości uczestniczyła Teresa Bracka - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
Ponadto w uroczystości uczestniczyły delegacje Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przedstawiciele stowarzyszeń współpracujących z Policją.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku nadinsp. Dariuszowi Augustyniakowi - Pierwszemu Zastępcy Komendanta Głównego Policji oraz wprowadzeniem sztandaru Komendy Głównej Policji. Następnie nadinsp. Dariusz Augustyniak powitał gości i przedstawił genezę oraz cel tego „znaku policyjnej pamięci”.
Nadinsp. Dariusz Augustyniak podziękował za wsparcie zarówno merytoryczne jak i finansowe - Instytutowi Pamięci Narodowej. Komendant wspomniał również o wszystkich tych, którzy na co dzień przyczyniają się do kultywowania tradycji i upowszechniania historii Policji.
Następnie Tadeusz Walczak - wnuk poległego na służbie funkcjonariusza Policji Państwowej, dokonał uroczystego odsłonięcia epitafium policyjnego - „Ofiar Obowiązku – funkcjonariuszy polskich formacji bezpieczeństwa poległych na służbie w latach 1915-1939”, a ks. dr Wojciech Juszczuk - Kapelan Komendy Głównej Policji, poświęcił tablice epitafijne.
Ostatnim elementem uroczystości było złożenie wieńców przez uczestników uroczystości.
Obowiązkiem współczesnych policjantów jest pielęgnowanie pamięci o swych poprzednikach, funkcjonariuszach Policji Państwowej oraz Policji Województwa Śląskiego, którzy w okresie międzywojennym polegli w ochronie obywateli oraz mienia.
Odsłonięte tablice epitafijne, wspominające funkcjonariuszy Policji II RP, są wyrazem hołdu i szacunku wobec formacji, która w okresie „Polski Ludowej” skazana była na wymazanie z pamięci historycznej Polaków.
Tak było ……………….
20 czerwca 1931 roku w Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie, mieszczącej się wówczas u zbiegu ulic Świętokrzyskiej a Nowego Światu, uroczyście otwarto Salę Honorową dla uczczenia pamięci po poległych w służbie oficerach i szeregowych Policji Państwowej. W jej ściany wmurowano marmurowe tablice epitafijne z wykutymi nazwiskami funkcjonariuszy oraz datami ich śmierci.
FOTO: KGP_Warszawa