Aktualności

„ODKRYWAMY HISTORIĘ” - warsztaty edukacyjne dla dolnośląskiej młodzieży szkolnej

Data publikacji 17.10.2022

17 października 2022 roku w Zarządzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach odbyły się warsztaty w ramach programu „ODKRYWAMY HISTORIĘ: Ostaszków - Twer - Miednoje”. Gospodarzami wydarzenia byli: Teresa Bracka - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. oraz Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel zarządu.

Naszymi gośćmi byli uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwowskiej w Rakowicach Wielkich wraz z nauczycielami. Na wyróżnienie zasługuje drużyna szkolna, która została laureatem VI edycji ogólnopolskiego programu „Policjanci w służbie historii”.

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki współpracy naszego stowarzyszenia z Wydziałem Prezydialnym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, który reprezentowali na warsztatach: zastępca naczelnika podkom. Mariusz Moderski i specjalista Kamila Skłodowska.

Ponadto w warsztatach wzięli udział kom. w st. sp. Wojciech Czafurski i rekonstruktor w mundurze st. przodownika PP - Leszek Bobula.

Warsztaty rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez uczestników przed Grobem Policjanta Polskiego – Miejscem Pamięci Narodowej, o którego historii oraz przesłaniu, w rysie historycznym opowiedział uczestnikom Grzegorz Grześkowiak.

Następnie goście zwiedzili Izbę Pamięci przy zarządzie stowarzyszenia, po której oprowadził gości Grzegorz Grześkowiak.

Grzegorz Grześkowiak w ramach prelekcji przedstawił historię Policji Państwowej oraz Policji Województwa Śląskiego, martyrologię policjantów w aspekcie Zbrodni Katyńskiej, udział funkcjonariuszy w II wojnie światowej. Ponadto uczestnikom warsztatów przedstawił losy rodzin przedwojennych policjantów w powojennej rzeczywistości „ludowego państwa”.

Przedstawił także osiągnięcia naszego stowarzyszenia z perspektywy 32 lat pracy społecznej stowarzyszenia w propagowaniu historii Policji II RP jak i martyrologii jej funkcjonariuszy w aspekcie Zbrodni Katyńskiej. Wspomniał również o działaniach stowarzyszenia, na przyszły rok, zmierzających do uświetnienia obchodów 80. rocznicy  ujawnienia Zbrodni Katyńskiej 1943-2023.

Prezes Teresa Bracka na ręce opiekuna klasy mundurowej kom. w st. sp. Wojciecha Czafurskiego przekazała książki, które ukazały się dzięki inicjatywie i współpracy członków naszego stowarzyszenia m.in. z Biurem Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie a traktują o historii Policji II RP oraz Zbrodni Katyńskiej.

 

Powrót na górę strony