Posiedzenie Rady Dzielnicy Nr 10 Katowice – Dąb
8 listopada 2022 roku w Katowicach w Miejskim Domu Kultury „Koszutka" filia „Dąb" odbyło się posiedzenie XVII/2022 Rady Dzielnicy Nr 10 Katowice - Dąb. Na zaproszenie Grzegorza Łagódki - Przewodniczącego Zarządu Rady Dzielnicy Nr 10 Katowice - Dąb w spotkaniu wziął udział Grzegorz Grześkowiak – przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach.
W czasie swego wystąpienia Grzegorz Grześkowiak przedstawił zebranym ustalenia z przeprowadzonej wspólnie z Grzegorzem Łagódką wizji lokalnej, która miała miejsce 27 października 2022 roku na terenie cmentarza w Katowicach - Dębie.
Celem podjętych działań jest oznakowanie mogił powstańców śląskich - znakiem pamięci - Grób Powstańca Śląskiego - „Tobie Polsko” oraz „Grób Weterana” w myśl ustawy o grobach i cmentarzach wojennych (1933) i ustawy o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (2018).
Ponadto działania te mają doprowadzić do przeprowadzenia remontu grobu Śp. ppor. WP Józefa Stuły - Powstańca Śląskiego oraz prac rewitalizacyjnych pozostałych mogił powstańczych.
Prócz tego przedstawił informację, iż dokumentacja z wizji lokalnej została przesłana do Jana Kwaśniewicza – Naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Katowicach oraz ks. Adama Wyciska - Proboszcza parafii p.w. Św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach – Dębie, któremu jurydycznie podlega nekropolia.
Przedsięwzięcie to będzie realizowane w 2023 roku wspólnie z Katowickim Oddziałem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., Radą Dzielnicy Nr 10 Katowice – Dąb, Oddziałowym Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Katowicach oraz Parafią p.w. Św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach - Dębie.
Realizacja tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim uzależniona od środków finansowych jakimi w 2023 roku będzie dysponowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Katowicach.
Wśród spoczywających powstańców na cmentarzu dębskim, czterech z nich m.in. pełniło służbę w Policji Górnego Śląska (Policji Plebiscytowej). Formacja ta została utworzona po II Powstaniu Śląskim (1920) i strzegła bezpieczeństwa na obszarze plebiscytowym, do czerwca 1922 roku, kiedy to jej obowiązki przejęła Policja Województwa Śląskiego.