100-lecie Policji Województwa Śląskiego 1922-2022. Śląska Policja, historia i teraźniejszość - warsztaty historyczno-edukacyjne
16 listopada 2022 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyły się warsztaty - „Śląska Policja, historia i teraźniejszość - warsztaty historyczno-edukacyjne". Gospodarzem warsztatów była Teresa Bracka - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. oraz mł. insp. Krzysztof Kazek - Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka. Projekt ten wpisuje się w obchody 100-lecia Policji Województwa Śląskiego 1922-2022.
Koncept jest realizowany przez Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach przy współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach oraz Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Katowicach.
Realizatorem i współorganizatorem programu z ramienia naszego stowarzyszenia jest Grzegorz Grześkowiak a grupa biorącą udział w warsztatach, to uczniowie klas mundurowych o profilu policyjnym i wojskowym Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach wraz z nauczycielami.
W ramach warsztatów uczniowie i funkcjonariusze m.in. zwiedzili Izbę Pamięci przy Zarządzie naszego stowarzyszenia w KWP w Katowicach, po której oprowadził gości Grzegorz Grześkowiak.
Grzegorz Grześkowiak przedstawił rys historyczny Policji Województwa Śląskiego, martyrologię śląskich policjantów jako ofiar Zbrodni Katyńskiej, udział policjantów w II wojnie światowej, ponadto omówił udział walce z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej w ramach II konspiracji.
Przedstawił także osiągnięcia naszego stowarzyszenia z perspektywy 32 lat pracy społecznej stowarzyszenia w propagowaniu historii Policji II RP, jak i martyrologii jej funkcjonariuszy w aspekcie Zbrodni Katyńskiej. Wspomniał również o działaniach stowarzyszenia, na przyszły rok, zmierzających do uświetnienia obchodów 80. rocznicy ujawnienia Zbrodni Katyńskiej 1943-2023.
Ponadto goście zapalili znicz pamięci przed Grobem Policjanta Polskiego – Miejscem Pamięci Narodowej, o którego historii, powstaniu oraz przesłaniu, w krótkim rysie historycznym opowiedział uczestnikom warsztatów Grzegorz Grześkowiak.
Prezes Teresa Bracka na ręce nauczycielki i uczniów, przekazała książki, które ukazały się dzięki inicjatywie i współpracy członków naszego stowarzyszenia m.in. z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Katowicach, Muzeum Katyńskim Oddział Martyrologiczny - Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Biurem Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie a traktujących o historii Policji II RP oraz Zbrodni Katyńskiej.
Uczestnicy warsztatów również spotkali się z funkcjonariuszami z Wydziału Doboru i Szkolenia oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Ponadto uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Katowicach na Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym im. Henryka Sławika Oddziału IPN w Katowicach.