Aktualności

80. rocznica ujawnienia Zbrodni Katyńskiej 1943-2023. Warsztaty edukacyjne dla młodzieży szkolnej

Data publikacji 10.03.2023

9 marca 2023 roku w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności odbyły się warsztaty edukacyjne w ramach programu „ODKRYWAMY HISTORIĘ: Ostaszków - Twer - Miednoje”. Gospodarzami warsztatów byli: Grzegorz Grześkowiak - przedstawiciel Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach oraz Karol Chwastek - specjalista ds. merytoryczno-edukacyjnych Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas ósmych szkół podstawowych oraz szkół średnich z Katowic, Chorzowa oraz Piekar Śląskich wraz z nauczycielami.

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki współpracy Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Robert Ciupa - Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach w imieniu organizatorów powitał przybyłych gości, w swym wystąpieniu, podkreślił znaczenie warsztatów jako bardzo ważnego wydarzenia edukacyjnego dla młodzieży szkolnej.

Spotkanie rozpoczął Karol Chwastek (Śl.CWiS) od rysu historycznego, obejmującego w bardzo szerokim kontekście temat Zbrodni Katyńskiej.

W swym wystąpieniu ujął aspekt prawdy historycznej oraz kłamstwa politycznego Mordu Katyńskiego, w którym to funkcjonariusze NKWD na rozkaz ówczesnego ścisłego kierownictwa Związku Radzieckiego wymordowali prawie 22 tys. obywateli polskich - jeńców wojennych wziętych do niewoli po 17 września 1939 roku przez Armię Czerwoną oraz NKWD.

Grzegorz Grześkowiak - współautor publikacji - wręczył Dyrektorowi Robertowi Ciupie książki poświecone historii Województwa Śląskiego (1922-1939), które ukazały się na rynku czytelniczym dzięki m.in. współpracy naszego stowarzyszenia z Katowickim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Biurem Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Ponadto na ręce Dyrektora Roberta Ciupy przekazał, wydany przez Pocztę Polską SA w 2022 roku z okazji - 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego (1922-2022) znaczek i okolicznościową kopertę. Autorem informacji historycznej, umieszczonej w folderze ze znaczkiem i okolicznościową kopertą - jest przedstawiciel zarządu Grzegorz Grześkowiak a inicjatorem wydania znaczka przez Pocztę Polską jest Zarząd naszego stowarzyszenia.

Grzegorz Grześkowiak w ramach prelekcji przedstawił historię Policji Województwa Śląskiego II RP, martyrologię śląskich policjantów w aspekcie tzw. „Mordu Katyńskiego” oraz udział funkcjonariuszy w II wojnie światowej.

Przedstawił osiągnięcia naszego stowarzyszenia z perspektywy 33 lat pracy społecznej stowarzyszenia w propagowaniu historii Policji II RP jak i martyrologii jej funkcjonariuszy w aspekcie „Zbrodni Katyńskiej”.

Nadmienił również o podjętych działaniach stowarzyszenia w ramach obchodów 80. rocznicy ujawnienia Zbrodni Katyńskiej (1943-2023) oraz 30-lecia odsłonięcia i poświecenia Grobu Policjanta Polskiego - Miejsca Pamięci Narodowej na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Ponadto w czasie warsztatów uczestnicy mieli okazję zobaczyć dwa filmy dokumentalne: „Katyń Pro Memoria” oraz „Czekałam jak Penelopa”.

Na koniec warsztatów Grzegorz Grześkowiak, zaprosił uczniów wraz z nauczycielami do udziału w ogólnopolskich uroczystościach w dniu 21 kwietnia 2023 roku przed Grobem Policjanta Polskiego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, które wpisują się w obchody 80. rocznicy ujawnienia Zbrodni Katyńskiej 1943-2023.
 

 

Powrót na górę strony