Aktualności

Zabrzańska sesja naukowa - „Ocalić od zapomnienia“

Data publikacji 16.05.2023

15 maja 2023 roku w Zabrzu, w byłym Areszcie Śledczym, odbyła się sesja naukowa - „Ocalić od zapomnienia“. Inspiracją do zorganizowania tej konferencji jest przypadająca w tym roku 80. rocznica ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddział Katowice – Sekcja Historii Więziennictwa przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu oraz Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Parowników Więziennictwa w Katowicach.

Na zaproszenie organizatorów w sesji wziął udział jako prelegent Grzegorz Grześkowiak – p.o. Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., z referatem - Funkcjonariusze Policji Województwa Śląskiego, ofiary zbrodni NKWD na wschodzie.

Grzegorz Grześkowiak w ramach wystąpienia przedstawił historię Policji Województwa Śląskiego II RP, martyrologię śląskich policjantów w aspekcie tzw. „Mordu Katyńskiego” oraz udział funkcjonariuszy w II wojnie światowej.

Prócz tego przedstawił osiągnięcia naszego stowarzyszenia z perspektywy 33 lat pracy społecznej stowarzyszenia w propagowaniu historii Policji II RP jak i martyrologii jej funkcjonariuszy w aspekcie zbrodni wojennej, dziś określanej mianem - Zbrodni Katyńskiej.

Ponadto goście mieli możliwość wsłuchania bardzo interesujących referatów, które przygotowali i zaprezentowali znakomici prelegenci, zajmujący się historią województwa śląskiego, Straży Więziennej oraz wojskowości II Rzeczypospolitej, jak i martyrologią ich funkcjonariuszy i żołnierzy podczas II wojny światowej:

  • Województwo Śląskie w II Rzeczypospolitej - dr Michał Spurgiasz
  • Polski żołnierz i funkcjonariusz wobec wschodu - prof. w. dr. h. c med. Łukasz Karol Uliasz
  • Straż Więzienna 1918-1945 ocalić od zapomnienia - Roman Wójcicki
  • Służba Więzienna tradycja i nowoczesność -  kpt. SW dr Grzegorz Fuchs

Sesje uświetniła możliwość zwiedzenia czasowych wystaw historycznych:

  • Zgładzona formacja. Policja Województwa Śląskiego 1922-1939 - przygotowana przez IPN w Katowicach i Muzeum w Tarnowskich Górach,
  • 100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce - przygotowana przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach,
  • Izba śląskiego więziennictwa - przygotowana przez Zamek Piastowski w Raciborzu,
  • Szpital więzienny w Bytomiu - przygotowana przez Areszt Śledczy w Bytomiu.

 

 

Powrót na górę strony