Upamiętnienie Śp. Jana Ficka - żołnierza NSZ
2 października 2023 r. w Węgierskiej Górce nastąpiło oznaczenie grobu Śp. Jana Ficka plakietą – „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. Organizatorem uroczystości był Oddział IPN w Katowicach oraz Urząd Gminy w Węgierskiej Górce.
Na zaproszenie organizatorów w uroczystości wzięli udział przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.’ z siedzibą w Katowicach, reprezentujący zarząd oraz oddziały z Katowic i Bielska-Białej.
Ponadto w uroczystości wzięły udział delegacje władz państwowych i samorządowych województwa śląskiego, Gminy w Węgierskiej Górce, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji patriotycznych, ponadto młodzież szkolna oraz mieszkańcy Węgierskiej Górki.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce w intencji – żołnierzy Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Śląskiego Okręgu NSZ.
Po Mszy uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny w Cięcinie, gdzie nastąpiło oznaczenie grobu Śp. Jana Ficka plakietą - „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”, którego dokonał Jan Kwaśniewicz - Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
Śp.
Jan Ficek ps. „Jamnik”
Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych
(1923-1946)
Urodził się 9 maja 1923 roku w Ciścu w pow. Żywieckim, żołnierz Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Śląskiego Okręgu NSZ kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”.
Pełnił służbę w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego”, dowodzonym przez por. Antoniego Bieguna „Sztubaka”.
Został zamordowany we wrześniu 1946 roku w Grodkowie przez funkcjonariuszy MBP w trakcie operacji specjalnej o kryptonimie - „Lawina”.
Szczątki Śp. Jana Ficka zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych, prowadzonych przez IPN wiosną 2016 roku, a pogrzeb państwowy miał miejsce 19 lipca 2022 roku.