Aktualności

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierza AK i NZW

Data publikacji 10.10.2023

9 października 2023 roku w Dębowcu, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, na cześć żołnierza Armii Krajowej oraz II Konspiracji - Śp. plut. Wiesława Purzyckiego, zamordowanego przez funkcjonariuszy UBP 22 kwietnia 1948 roku w leśniczówce Dębowiec.

Na zaproszenie organizatorów w uroczystości wzięła udział delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z/s w Katowicach.

Ponadto, w uroczystości wzięły udział delegacje władz państwowych i samorządowych województwa śląskiego, Gminy Poraj, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji patriotycznych oraz młodzież szkolna.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele p.w. Jana Chrzciciela w Choroniu, w intencji Śp. plut. Wiesława Purzyckiego oraz żołnierzy II Konspiracji.

Po Mszy został uroczyście odsłonięty i poświęcony obelisk z tablicą, upamiętniającą Śp. plut. Wiesława Purzyckiego.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie przed obeliskiem wieńców, wiązanek kwiatów oraz zniczy pamięci przez uczestników uroczystości.

Organizatorem uroczystości był Oddział IPN w Katowicach, Urząd Gminy Poraj oraz Nadleśnictwo Złoty Potok.

FOTO: DZ_B. Żołnierczyk

 

 

 

Śp.
Plutonowy Wiesław Purzycki ps.  „Tyczka”
Żołnierz AK i NZW
(1924-1948)


Urodził się 15 kwietnia 1924 roku w Sarnowie, pow. Mława. W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej. Po wejściu Sowietów kontynuował walkę z kolejnym okupantem w Ruchu Oporu Armii Krajowej. Początkowo, od 1945 roku walczył pod dowództwem ppor. Stanisława Balli ps. „Sokół Leśny”, później służył w batalionie „Znicz” u kpt. Pawła Nowakowskiego ps. „Łysy”.

Wiesław Purzycki 15 września 1946 roku, dowodząc 30-osobową grupą żołnierzy dokonał spektakularnego wypadu na Kuczbork w powiecie mławskim. Żołnierze wjechali do Kuczborka samochodem ciężarowym, po czym dokonali rekwizycji w urzędzie pocztowym i urzędzie gminy. Podczas zdobywania posterunku MO doszło do walki.

W marcu 1947 roku m.in. z Wiktorem Stryjewskim postanowili pozostać w konspiracji. W rozmowie ze Stanisławem Ballą powiedzieli, że: „nie zdadzą się na łaskę komunistów i będą dalej kontynuować walkę”.

Od marca 1947 roku Wiesław Purzycki był żołnierzem w Obwodzie „Mewa”, służąc pod rozkazami por. Franciszka Majewskiego ps. „Słony”.

19 listopada 1947 roku nastąpiło oficjalne podporządkowanie oddziałów ROAK 11 Grupie Operacyjnej NSZ XXIII Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Wiesław Purzycki był żołnierzem patrolu bojowego Rejonu III, obejmującego tereny pow. Rypin i zachodnią część pow. Mława. Dowódcą patrolu był Jan Malinowski ps. „Stryj”. Oddział przeprowadził wiele akcji bojowych przeciwko komunistom. Patrole bojowe ochraniały ludność przed bandytyzmem i toczyły walki z funkcjonariuszami UBP i MO oraz żołnierzami KBW.

Wiesław Purzycki, w kwietniu 1948 roku przebywał na urlopie zdrowotnym u swojej matki Marii Purzyckiej, w leśniczówce Dębowiec, gm. Poczesna, pow. częstochowski.

Urząd Bezpieczeństwa Publicznego dowiedział się o pobycie Purzyckiego w domu matki. Funkcjonariusze UBP podjęli próbę aresztowania. „Tyczka” był ukryty w bunkrze pod podłogą sypialni. W chwili otwierania włazu podjął ostatnią walkę, w której poległ - 22 kwietnia 1948 roku.

Aresztowano też jego matkę, którą skazano później na karę łączną 1 roku i 6 miesięcy więzienia. Miejsce spoczynku Śp. plut. Wiesława Purzyckiego do dziś pozostaje nieznane.

11 kwietnia 2022 roku Śp. plut. Wiesław Purzycki, został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

 

Powrót na górę strony