Prezentacja monety okolicznościowej „Sowiecka agresja na Polskę – 17 IX 1939 r.”
24 października 2023 roku na Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika odbyła się prezentacja monety okolicznościowej „Sowiecka agresja na Polskę – 17 IX 1939 r.”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział IPN w Katowicach oraz Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Katowicach.
Na zaproszenie organizatorów w uroczystości wzięła udział delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z /s w Katowicach.
Spotkanie rozpoczął dr Andrzej Sznajder - Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, który przypomniał postać rzeźbiarza Józefa Gosławskiego, którego wizerunki zostały wykorzystane w projekcie monety. Mariusz Siembiga - Zastępca Dyrektora Oddziału NBP w Katowicach zaprezentował monetę okolicznościową „Sowiecka agresja na Polskę – 17 IX 1939 r.” a Michał Miwa-Młot wygłosił wykład na temat okoliczności i skutków agresji Sowietów na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Na zakończenie uroczystości Mariusz Siembiga - Zastępca Dyrektora Oddziału NBP w Katowicach wręczył zaproszonym gościom prezentowaną monetę okolicznościową.
Wśród uhonorowanych instytucji, urzędów, muzeów i stowarzyszeń, wyróżniono również Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach.
Monetę w imieniu naszego stowarzyszenia odebrał Jerzy Urbańczyk - przedstawiciel zarządu.
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę upamiętniającą zbrojną agresję ZSRS na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Rewers monety symbolicznie przedstawia wydarzenia z 17 września 1939 roku - polskiemu żołnierzowi walczącemu z niemieckim najeźdźcą wbija nóż w plecy czerwonoarmista.
Napis na awersie głosi: „WE WRZEŚNIU 1939 NAPADNIĘCI PRZEZ ARMIE NIEMIECKĄ I BOLSZEWICKĄ – MY POLACY – OFIARĄ KRWI BRONILIŚMY WOLNOŚCI LUDÓW, HONORU I RELIGII”.
Wizerunki wykorzystane w projekcie monety pochodzą z medalu „Rok 1939”, którego autorem jest znany rzeźbiarz Józef Gosławski (1908–1963). Projekt medalu powstał z głębokiej wewnętrznej potrzeby twórcy – w ten sposób skomentował on tragiczny moment historyczny, którego był świadkiem. Artysta nie mógł za życia eksponować swojego dzieła, zalał gipsem złożone razem obydwie strony medalu i przechowywał je w tej formie. Dopiero w 2009 r. rodzina zdecydowała się na upublicznienie medalu.
Foto: IPN_ Katowice