Ze Śląska na Podkarpacie
8 lutego 2024 roku z Katowic do Leska (woj. podkarpackie) udał się Zespół Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Woj. Śląskiego ds. Opieki Nad Grobami i Miejscami Pamięci o Policjantach w sprawie grobu śląskiego bohatera - Śp. post. PWŚl. Wiktora Szwagla (1898-1939), który spoczywa na nekropolii, na terenie Leska. Szefem zespołu wyjazdowego był asp. szt. Maciej Dziergas – Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego.
Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z/s w Katowicach, reprezentował Jerzy Urbańczyk - członek zarządu.
Ponadto w wyjdzie uczestniczyli: podinsp. Kazimierz Barbachowski – Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów oraz Leszek Bensz- historyk z Piekar Śl.
Wyjazd był zainspirowany podjęciem działań dotyczących grobu Śp. post. Policji Województwa Śląskiego Wiktora Szwagla, który 14 sierpnia 1939 roku w trakcie pełnienia służby na terenie Piekr Śl., został zamordowany przez bojowca niemieckiego Freikorpsu. Działania zespołu są ukierunkowane na oznakowanie grobu policjanta II RP tabliczką - grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski oraz rewitalizacją pomnika.
Członkowie zespołu odbyli spotkanie z mł. insp. Grzegorzem Koczerą - Komendantem Powiatowym Policji w Lesku oraz jego I Zastępcą nadkom. Pawłem Ryszą.
Następnie odbyło się spotkanie z Adamem Snarskim - Burmistrzem Miasta i Gminy Lesko.
Na spotkaniach członkowie zespołu otrzymali deklarację o udzieleniu pomocy w realizacji tego przedsięwzięcia ze strony kierownictwa leskiej jednostki Policji oraz władz samorządowych.
Ponadto ze strony Burmistrza Adama Snarskiego padła deklaracja o rozważeniu nadania imienia Śp. post. PWŚ Wiktora Szwagla - ulicy lub ronda na terenie Leska.
Asp. szt. Maciej Dziergas złożył wniosek o oznakowanie grobu Śp. post. PWŚl. Wiktora Szwagla – tabliczką grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski w Oddziałowym Biurze Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Rzeszowie.