Pamiętamy! 5 marca 1940
5 marca 2024 roku w Katowicach Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z s/w Katowicach oddał hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej.
Rano zarząd stowarzyszenia spotkał się na porannej modlitwie w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, gdzie modlono się w intencji policjantów i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej - Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Po modlitwie członkowie zarządu udali się na teren Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przed Grób Policjanta Polskiego - Miejsca Pamięci Narodowej, gdzie zapalono znicze pamięci.
Tak było ………..
5 marca 1940 roku podczas posiedzenia ścisłego kierownictwa Biura Politycznego KC WKP(b) na czele z Józefem Stalinem, wydano tajną decyzję Nr P13/144, akceptującą propozycję ostatecznego rozwiązania kwestii polskich jeńców wojennych, zaproponowaną przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Ławrientija Berię, w tajnej notatce Nr 794/B (794/Б), która 2 marca 1940 roku została skierowana do Józefa Stalina.
W notatce zdefiniowano, że polscy jeńcy wojenni (14 736 osób – w tym 97 proc. Polaków) oraz więźniowie w więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy (18 632 osoby, z tego 1207 oficerów i 5141 policjantów – ogółem 57 proc. Polaków) stanowią zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej. NKWD ZSRR uważa za uzasadnione: rozstrzelanie 14,7 tys. jeńców i 11 tys. więźniów, bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia.